20.04.2024 - Sinop'tan Habere Hoş geldiniz

Süslü kadınlar Gerze sokaklarında pedal çevirdi

Süslü kadınlar Gerze sokaklarında pedal çevirdi
REKLAM ALANI

Gerze’de bir araya gelen kadınlar, bisiklet kullanımı yaygınlaştırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” etkinliği düzenledi. 

Kadınlar tarafından 2013 yılında başlatılan ve kısa sürede tüm ülke geneline yayılan ‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’ etkinliği Gerze’de düzenlendi. Gerze’de bu yıl üçüncüsü düzenlenen etkinlikte bisikletlerini balon ve çiçeklerle süsleyen kadınlar, Gerze iskele meydanında bir araya geldi. 

30 ülkeden 150 şehirde eş zamanlı düzenlenen etkinlikte bir açıklama yapan organizasyon gönüllüsü Hilal Arslan, dünya genelinde binlerce kadının katılımıyla gerçekleştirilen bu organizasyonla, bisikletin günlük hayatın bir parçası olmasına dikkat çekmeyi amaçladıklarını söyledi. Arslan; “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, 2013 yılında İzmir’de başlamıştır. 9 yıl içerisinde büyüyen bu etkinlik önce Türkiye’de daha sonra dünyada diğer şehirlerde bisiklete binen kadınların da dikkatini çekmiştir. Gerze’de bu yıl 3. Kez yapılan turumuz bu yıl yaklaşık 150 şehirde, yaklaşık 30 ülkede eş zamanlı olarak yine bağımsız gönüllü kadınlar tarafından yapılıyor, gururluyuz. “Dünya Otomobilsiz Kentler Günü” kapsamında bisikletin günlük hayatın bir parçası olmasına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, kadınların toplumda daha fazla görünürlüğünü sağlamak, kendilerini temsil etmelerine fırsat vermek ve güvenli bisiklet sürmeye ilişkin altyapı talebini pekiştirmek için düzenlenmektedir” dedi. 

ORTAK DİLEKLERİMİZ VE İSTEKLERİMİZ VAR 
Düzenlenen etkinliğe katılan kadınların ortak dilek ve isteklerinin olduğunu belirten organizasyon gönüllüsü Hilal Arslan, daha yaşanılabilir bir dünya için düşledikleri bu dilek ve isteklerini etkinlik sayesinde daha gür bir şekilde dile getirdiklerini ifade etti. Arslan; “Bizim ortak dileklerimiz ve isteklerimiz var. Kadın ve erkeklerin bu toplumda aynı haklara, yükümlülüklere sahip olduğunu ve her alanda kendilerini özgürce ifade etme hakları olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Biz binlerce kadın; pedallarımızın itici gücünü tüm toplumda da göstermek istiyoruz, çocuklarımıza daha temiz ve yaşanabilir dünya bırakmak için elimizden geleni yapmak istiyoruz. Kadınların toplumda daha görünür olması ve sorumluluk almasını diliyoruz. 

Geçmişte “İklim değişikliği” diyorduk, şimdi artık “İklim Krizi” diyoruz. Bunun etkilerini çok acı bir şekilde yaşadık yaşıyoruz. Ciğerlerimiz yanıyor, canımız yanıyor. Her bireyin bu konuda yapabileceği bir şeyler var. Biz bisiklete daha çok binerek dünyaya olumlu katkıda bulunabiliriz. “Bir kişinin karbondioksit salınımı, otomobil ile gidilecek yol bisikletle gidildiğinde 15 kat azalıyor.” Biz “İklim Krizi” ne karşı yönetimlerin de derhal harekete geçmelerini istiyoruz.HABER: GÜLENAY AKTAN

kaynak:vitrin haber

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ