17.05.2024 - Sinop'tan Habere Hoş geldiniz

Sinop belediyesinden basına destek

Sinop belediyesinden basına destek
REKLAM ALANI

Sinop Belediyesi ile 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti arasında yapılan protokol kapsamında belediye meclis karar özetleri kentteki gazete, radyo ve belirlenen şartlara haiz internet haber sitelerinde yayınlanacak.

Sinop Belediyesi ile 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti arasında işbirliği protokolü imzalandı. Belediye Başkanlık makamında imzalan protokol ile belediye meclis karar özetleri kentteki gazete, radyo ve belirlenen şartlara haiz internet haber sitelerinde yayınlanması kararı alındı.

BU PROTOKOL, TÜRKİYE’DEKİ BELEDİYELERE VE GAZETECİLER CEMİYETLERİNE ÖRNEK OLACAK BİR PROTOKOL
Düzenlenen imza töreninde konuşan Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, protokolün Türkiye’deki belediye ve cemiyetlere örnek olacağını söyledi. Ayhan; “Bugün Sinop için ve Sinop yerel basını için önemli bir gün. Bugün ayrıca tüm Türkiye’deki belediyelere ve gazeteciler cemiyetlerine örnek olacak bir oluşumun imzalarını atmak için toplanmış bulunuyoruz. Bildiğiniz gibi Sinop Belediyesi Ocak ayı meclisinde, belediye meclis kararlarının yerel basın tarafından yayınlanması konusunda bir karar almıştık. Dileğimiz, hem Sinoplu hemşehrilerimizin belediyenin meclis kararlarına çok daha çabuk, çok daha kolay ulaşabilmesini sağlamak ve bu süreçte şeffaf belediyeciliğin örneğini sergilemek hem de özellikle son dönemde çok ciddi sıkıntılar yaşayan yerel basına bir nebze olsun can suyu vermek adına böyle bir kararı Sinop 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkanımız Sayın Cengiz Demirel’in tavsiyeleri ile aldık. Bugün de o belediye meclis kararımıza istinaden yine cemiyetimizle birlikte yapmış olduğumuz protokolü imzaya açacağız” dedi.

İLÇE BELEDİYELERİMİZİ DE BU PROTOKOLÜ UYGULAMAYA KOYMAYA DAVET EDİYORUZ
İmza töreninde daha sonra söz alan Sinop 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cengiz Demirel, artan maliyetler nedeniyle büyük sıkıntılar yaşayan yerel basının destekçisi olan Sinop Belediyesine teşekkür ederek, ilçe belediyelerini de bu protokolü hayata geçirmeye davet etti. Demirel; “Bizler bulunduğumuz ortamlarda kiminle sohbet etsek yerel basının önemine ve ayakta kalmasına işaret ediyor. Tabi bu ifadelerin arkasında Türkiye genelinde maalesef biz size çok desteğiz diyenler; aman bir an evvel yok olsalar da biz de rahat hareket edebilsek anlayışındalar. Maalesef son yıllarda gazetelerin maliyetlerinin aşırı derecede artması, radyoların ve internet haber sitelerimizin maliyetlerinin ciddi oranda artması, Türkiye genelinde çok hızlı olarak yerel basında hızlı bir şekilde kapanmalara yol açtı. Eğer yerel basın kapanır ise insanlar maalesef işitme engelli, konuşma engelli ve duyma engelli olacak. Bu nedenle bir takım yöneticiler bu engeller yeter ki bir an evvel çıksın ve rahat bir hareket alanı bulalım derken, sadece samimi olanlar işte bu şekilde protokole imza atıyorlar. Protokol ile yerel basınımıza bir can suyu olabilecek, sembolik de olsa bir gelir temin edilecek. Ama  bu gelir hiçbir zaman Sinop basınının doğruları yazmanın ötesinde belediyenin dümen suyuna gireceği anlayışını getirmeyecek. Bu uygulama Türkiye’de ilk olarak uygulanıyor. Radyoları ve internet sitelerini işin içine alan ilk uygulamadır. Bu nedenle, bu ilk uygulamanın ardından az önce de bahsettiğim gibi laflarında samimi olanlarla olmayanları bir bir göreceğiz. Ben buradan özellikler Sinop’umuzun tüm ilçe belediyelerine çağrı yapmak istiyorum. Tüm belediyelerimizin ilçelerinde basın mensuplarına destek olmak amacıyla bu protokolü devreye koymalarını umuyor ve diliyorum. Bu onların basına bakışlarındaki samimiyeti ortaya koyacaktır. Bu anlamda Sayın Belediye Başkanımız Barış Ayhan’a basına verdiği desteği özüyle de sözüyle de ispatladığı için teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından protokol imza töreni gerçekleştirildi.  

Düzenlenen törene Sinop merkezde görev yapan yerel ve ulusal medya temsilcileri katıldı.

HABER: GÜLENAY AKTAN

KAYNAK: VİTRİNHABER

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ