25.07.2024 - Sinop'tan Habere Hoş geldiniz

SİNOP’TA İHRACAT ARTTI, İTHALAT AZALDI

SİNOP’TA İHRACAT ARTTI, İTHALAT AZALDI
REKLAM ALANI

TÜİK Başkanlığı 2021 yılı Eylül dönemi Dış Ticaret İstatistikleri haber bültenini açıkladı. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından verilen bilgiye göre; Sinop’ta ihracat geçen yılın Eylül ayına göre yüzde 19,6 arttı, ithalat ise yüzde 69,2azaldı.

2021 yılı Eylül ayında Sinop’tan yapılan ihracat 2 milyon 759 bin $ olarak açıklandı. Eylül ayı ihracatının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 19,6 arttığı görüldü.
Sinop’un 2021 yılı Eylül ayındaki ithalatı ise 156 bin $ oldu. Aylık ithalat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 69,2azaldı

DIŞ TİCARET HACMİ 2,9 MİLYON $ OLDU
Mevcut aydaki ithalat ve ihracat verileri toplanarak hesaplanan dış ticaret hacmi, Eylül ayında 2 milyon 915 bin $ oldu.

EN FAZLA İHRACAT VE İTHALAT “ÇATAL-BIÇAK TAKIMI, EL ALETLERİ VE GENEL HIRDAVAT MALZEMELERİ İMALATI” ÜRÜN GRUBUNDA GERÇEKLEŞTİ
Eylül ayında Sinop’tan ISIC Rev4 sınıflamasına göre 30 farklı ürün grubunda ihracat gerçekleşti. İhracatta ilk üç sırada; 784 bin $ ile “Çatal-bıçak takımı, el aletleri ve genel hırdavat malzemeleri imalatı” ürün grubu, 509 bin $ ile “Balık, kabuklu deniz hayvanları ve yumuşakçaların işlenmesi ve saklanması” ürün grubu ve 161 bin $ ile “Turunçgillerin yetiştirilmesi” ürün grubu yer aldı.
İthalat ise 23 farklı ürün grubunda gerçekleşti. İthalatta ilk üç sırada; 41 bin $ ile “Çatal-bıçak takımı, el aletleri ve genel hırdavat malzemeleri imalatı” ürün grubu, 34 bin $ ile “Başka yerde sınıflandırılmamış diğer fabrikasyon metal ürünlerin imalatı” grubu ve 29 bin $ ile “Motor ve türbin imalatı” ürün grubu yer aldı.

İHRACATTA İLK SIRADA GÜNEY KORE YER ALDI
Eylül ayında Sinop’tan 46 farklı ülkeye ihracat yapılırken ilk sırada 359 bin $ ile Güney Kore yer aldı. En fazla ihracatın gerçekleştiği ikinci ülke 330 bin $ ile Ukrayna olurken üçüncü sırada 327 bin $ ile Romanya bulunuyor.
Eylül ayında Sinop’a yapılan ithalatta ise ilk sırada 53 bin $ ile Fransa yer aldı. Fransa’yı 51 bin $ ile Almanya ve 22 bin $ ile Çekya takip etti. Eylül ayında Sinop’a 23 farklı ülkeden ithalat gerçekleşti.

HABER : GÜLENAY AKTAN

KAYNAK : VİTRİN HABER

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ