18.05.2024 - Sinop'tan Habere Hoş geldiniz

SİNOP’TA DOKTORLAR İŞ BIRAKIYOR…..

SİNOP’TA DOKTORLAR İŞ BIRAKIYOR…..
REKLAM ALANI

Sinop’ta hekimlerden iş bırakma eylemi

Sinop Atatürk Devlet Hastanesinde görev yapan hekimler, ‘1 Gün, 100 Bin Hekim’ sloganıyla iş bırakma eylemi düzenledi.

Sinop Atatürk Devlet Hastanesinde görev yapan hekimler, TBMM’de görüşülecek olan ‘Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini yetersiz buldukları gerekçesiyle ‘1 Gün100 Bin Hekim‘ sloganıyla iş bırakma eylemi düzenledi.

Sinop Atatürk Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması düzenleyen hekimler, kanun teklifini protesto etti. Burada hekimler adına konuşan Hekim Birliği Sendikası İl Temsilcisi Uzman Doktor Anıl Emir, son yıllarda ülkemizde hekimliğin tarihinin hiçbir döneminde olmadığı kadar itibar ve değer kaybettiğini söyledi. Emir; “Son yıllarda ülkemizde hekimlik, tarihinin hiçbir döneminde olmadığı kadar itibar ve değer kaybetmiştir. Geldiğimiz son noktada ise, hekimlerin haklarının ödenmediği yetmezmiş gibi; geçici görev, mobbing, şiddet, ceza puanları, kesinti, fazla çalışma gibi baskılarla fazlasıyla karşı karşıyayız. Bu baskılar öncelikle biz hekimleri ve dolayısıyla tüm sağlık personelini ve sağlık sisteminin tamamını etkileyerek önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. İşte bu noktada biz Hekim Birliği Sendikası olarak,  kurulduğumuz günden bu yana umutla haykırdık. Hekimi koruyan Malpraktis Yasası çıkarılsın, Sağlıkta Şiddet Yasası çıkarılsın, özlük haklarımızda iyileştirilme yapılsın, hekimlik kanunu çıkarılsın. Defalarca duymayan kulaklara, görmeyen gözlere, vicdanlara seslendik. Sadece bize ait olanı, hekimlik hak ve hukukumuzu istedik ama dikkate almadınız. Sadece hekime yakışır gibi yaşamayı istedik. İtirazlarımıza rağmen kanunlar ile belirlenen nöbet ve icap sürelerinin kat kat fazlasını karşılıksız olarak zorla tutturmaya devam ettiniz. Sesimizi duymak yerine tehdit etmeyi tercih ettiniz. Bizim hakkı ile görev yapmak için 20 dakikada bir hasta bakmak talebimizi karşılamak yerine,  doldur boşalt şeklinde hasta bakmaya zorladınız.  İnsanımızı değersizleştiren MHRS probleminin çözülmesini istedik tehdit ettiniz. Daha fazla hasta bakılması için genelgeler çıkarttınız” dedi.

AİLE HEKİMLERİMİZİN ÖZLÜK HAKLARI GASP EDİLİYOR

Açıklamasında yapılan haksız uygulamalarla aile hekimliğinin bitirildiğini ifade eden Hekim Birliği Sendikası İl Temsilcisi Uzman Doktor Anıl Emir, aile hekimlerinin özlük haklarının gasp edildiğini söyledi. Emir; “Yıllardır aile hekimlerinin izin haklarını yok saydınız, bitmek bilmeyen angaryalarla koruyucu hekimlik yapması gereken aile hekimliğini bitirdiniz.  Aile hekimlerimizin özlük haklarını gasp edip, bodrum katlarında, kötü fiziki şartlar altında çalışmak zorunda bıraktınız. Aile hekimlerine ceza yönetmeliğiyle gözdağı verip susturmaya çalıştınız. Hekime hakaret ettiren, hekimi darp ettiren, hekimleri öldürten, şiddet dolu performans uygulamasının kaldırılmasını istedik. Aksine tavanını arttırarak her şeyi performansa bağladınız. Çalıştığımız kurumların onurumuza yakışır şekilde düzenlenmesini istedik. Elimizdekileri de aldınız. Kendi vatanımızda,  kendi mesleğimizi kovulmadan, sürülmeden, korkmadan onurla yapabilmeyi istedik. “Giderlerse gitsinler!” diyerek üvey evlat yerine koydunuz. Aralık 2021 de vaatlerde bulundunuz aylarca oyaladınız, zam dediniz, hekime müjde dediniz. Ama haklarımızı gasp eden, içi boş bir yasa tasarı ile karşımıza çıktınız. Ama artık yeter. 15 Haziran kırmızı çizgimiz dedik, Büyük Hekim Çalıştayını yaptık. Çalıştay da alınan ortak karar gereği; vaatlerin aksine hekimliğe yakışmayacak 1 Aralık 2021’de mecliste kabul edilip malum sendikalarca protesto edilmesi sonrası geri çekilen kanunun daha da gerisinde kalan özlük haklarını içeren yasa değişikliğini reddediyoruz ve tüm Türkiye’de meslektaşlarımızla birlikte 15 Haziran Çarşamba günü iş bırakıyoruz. Artık hekimler birlik oldu ve haklarını alma konusunda karar aldı. Hakkımız olanı alıncaya kadar Anayasa ve kanunların tarafımıza verdiği tüm haklarımızı kullanmaktan vazgeçmeyeceğimizi tüm kamuoyuna ilan ederiz” diye konuştu.HABER: GÜLENAY AKTAN

KAYNAK: VİTRİNHABER

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ