20.04.2024 - Sinop'tan Habere Hoş geldiniz

Sinop’ta KESK üyelerinden “enflasyon” tepkisi

Sinop’ta KESK üyelerinden “enflasyon” tepkisi
REKLAM ALANI

Sinop’ta KESK üyeleri “Geçinemiyoruz, işsizliğe yoksulluğa hayır, emekten ve halktan yana bütçe istiyoruz” talebiyle basın açıklaması yaptı.

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) tarafından Uğur Mumcu Meydanında düzenlenen basın toplantısında KESK Yürütme Kurulu Üyesi Varol Öztorun; Her güne yeni zamlarla uyanıldığını belirterek zamlara tepki gösterdi.

TEMEL İHTİYAÇLARIMIZI DAHİ KARŞILAYAMAZ OLDUK
Öztorun sözlerini şöyle sürdürdü; “ Enflasyon aldı başını gidiyor. TÜİK’e göre % 21,31, bağımsız araştırmacılara göre yüzde %58.65.  Sadece Kasım ayında bir ay öncesine göre enflasyon %9.91 artmış durumda. TÜİK verilerinde dahi gıda ve alkolsüz içeceklerdeki enflasyon oranı %27,11’dir. Mutfaktaki yangın büyüdükçe büyüyor. 
2021 için geçerli olan yeniden değerleme oranı yüzde 9,11 iken 2022 yılında rekor bir artışla %36,2 yapıldı. Bu zam, cebimizdeki yangının 2022 yılında daha da büyüyeceği, temel yaşam giderlerimizi karşılayamaz hale geleceğimizin habercisidir”.

İŞSİZLERİN SAYISI 10 MİLYONA ULAŞTI
İşsizlerin sayısının 10 milyona yaklaştığını, gençler ve kadınlarda işsizlik oranının daha da arttığını söyleyen Öztorun; “ İşsiz kaldığımızda ise İşsizlik Sigortası Fonundan işsizlik parası alamıyoruz. Çünkü fondaki paralar sürekli patronlara aktarılıyor.  Asgari ücrette bizi kıskandığı söylenen Avrupa ülkelerinin en altındayız! 
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine göre 2020 yılında kayıtlı işçilerin yüzde 42’si asgari ücretle çalışıyor. Yani 2020 verilerine göre 15 milyon 203 bin 423 kayıtlı çalışan işçiden 6 milyon 390 bin 19’u açlık sınırının altındaki asgari ücretle çalışıyor. 
9 milyonu aşkın yaşlılık aylığı alan emekli ile 4 milyon civarındaki hak sahibi emekliler de açlık sınırında yaşıyor.


Nüfusun büyük bölümü insanca yaşam koşullarının çok uzağında açlık sınırının çok yakınında yaşam mücadelesi veriyor.
Mesele kaynak olmaması değil, iktidarın ve sermayenin tercihleridir.  Bize olmayan kaynaklar, silahlanmaya savaşa gidiyor. O nedenle, barış hepimizin acil talebi. Bize olmayan kaynaklar hazine garantili KOİ projeleri aracılığıyla yandaş müteahhitlere gidiyor!” şeklinde konuştu.HABER: GÜLENAY AKTAN. kaynak: Vitrin haberKAYNAK: VİTRİNHABER

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ