25.07.2024 - Sinop'tan Habere Hoş geldiniz

Hızır ve İlyas Aleyhisselamın türbesi Sinop’ta mı?

Hızır ve İlyas Aleyhisselamın türbesi Sinop’ta mı?
REKLAM ALANI

Sinoplu Profesörden çarpıcı iddia: Yüzyıllardır halkın Hızır-İlyas türbesi olarak ziyaret ettiği mekan, eski Amerikan Radarının tel örgüsü içinde.

Prof. Dr. Emin Kuru, eskiden halkın Hızır-İlyas Türbesi olarak ziyaret ettiği ve hala eski radar üssü bölgesindeki tel örgü içinde kalan alanın, tekrar halkın ziyaretine açılması gerektiğini söyledi. Kuru, mekanın inanç turizmi bakımından büyük önem taşıdığını dile getirdi.

Turizm Bakanlığı eski Genel Müdür Vekili Prof. Dr. Emin Kuru, Hızır ve İlyas Aleyhisselamın türbesi olarak inanılan ve eskiden Sinop‘ta halkın ziyaret mekanı olan alanın, 1951 yılında Türkiye’nin NATO’ya girmesi ardından kurulan Amerikan Radarının tel örgüsü içinde kaldığını kaydetti.

TÜRBE TEL ÖRGÜ DIŞINA ÇIKARTILMALI, HALKIN ZİYARETİNE AÇILMALI
Dini turizm bakımından Sinop’u ve Türkiye’yi dünyaya açacak önemli bir merkez olan Peygamber mezarlarının tel örgü dışına çıkarılması gerektiğini belirten Prof. Dr. Emin Kuru, alan üzerinde daha önce eşi Sanat Tarihi Profesörü Alev Kuru tarafından çalışma yapıldığını da hatırlattı. 

ESKİDEN HALK ZİYARET EDER, BALIKÇILIK SEZONU BURADAN AÇILIRDI
Emin Kuru, “Şu anda MİT bölgesinde olan bu zaviye üzerinde Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu döneminde zor şartlarda çalışma müsaadesi alınarak eşim, sanat tarihi profesörü Alev Kuru tarafından çalışma yapıldı. 1950’li yıllarda ve öncesinde, Seyit Bilal Hazretlerine ve Hızır-İlyas Zaviyesine halk ziyaretler yapardı. Hıdırellez Şenlikleri ve baharı karşılama bu ziyaretlerle manevi bir hava içinde kutlanırdı. Karadeniz’deki tüm balıkçıların iştiraki ile sezonunun açılışı Hızır-İlyas Zaviyesinden yapılırmış. Bu ritüeller, tüm insani değerler için kaybolmaması gereken değerlerdir” dedi.

CUMHURBAŞKANINDAN DESTEK İSTEDİ
Zaviyenin tekrar halkın ziyaretine açılabilmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan desek isteyen Prof. Dr. Emin Kuru, “Bu gün MİT bölgesinde olan Hızır ve İlyas Aleyhisselamın mezarları ancak Cumhurbaşkanımız tarafından tel örgünün dışına çıkarılabilir. Çünkü tel örgü içindeki yerin mülkiyeti süresiz Nato’ya devir edilmiştir. Nato’ya girerken TC taahhüdü olarak verilmiş bir karar bu konuya en büyük engeldir” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE VE İNSANLIK İÇİN ÇOK ÖNEMLİ
Eski Milli Savunma Bakanı Çakmakoğlu’nun, bakanlığı döneminde tel örgü dışına mezarların çıkarılması için uğraşsa da başarılı olunamadığını söyleyen Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emin Kuru, Hızır-İlyas zaviyesi ile ilgili bilimsel makalenin uluslar arası dergilerde yayınlandığını hatırlatarak, Avrupa, ABD ve Yunanistan’daki akademisyenler tarafından binlerce alıntı yapıldığını dile getirdi. Emin Kuru; “Türkiye ve insanlık için çok önemli olan bu eserin ve yazılmış makalesini Sinop’un aydın kesiminin ilgisine, mezarların tel örgü dışına çıkarılması, halkın ziyaretine açılması için Sinop’un siyasilerine ve sayın Cumhurbaşkanımızın ilgisine sunuyoruz. Bu konu Sinop esnafının turizim gelirlerini artıracak bir prejeksiyondur. Söz siyasilerindir” diye konuştu.

Konuyla ilgili Prof. Dr. Alev Çakmakoğlu Kuru tarafından kaleme alınan makaleye buradan ulaşabilirsiniz… Sinop_Hizir_Ilyas_Zaviyesi (1).pdf HABER: GÜLENAY AKTAN

KAYNAK: VİTRİN HABER

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ