25.07.2024 - Sinop'tan Habere Hoş geldiniz

Sinop’ta zorunlu göçün 98. yılı

Sinop’ta zorunlu göçün 98. yılı
REKLAM ALANI

Türkiye’deki Mübadil Dernek ve Kuruluşlarca ülke genelinde her sene mübadele sözleşmesinin yıl dönümünde düzenlenen anma etkinliğin Sinop’ta bu yıl 7.’si düzenlendi.

Sinop Mübadele ve Balkan Halkları Kültür Araştırmaları ve Dayanışma Derneği üyeleri, Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti ile Yunan Hükümeti arasında, Türkiye’de yerleşik Rum-Ortodokslar ile Yunanistan’da yerleşik Türk-Müslümanların zorunlu göçünü öngören Mübadele Sözleşmesinin imzalanmasının 98. Yılı dolayısıyla düzenlenen program kapsamında bir araya geldi. 
İskele Meydanı’nda pandemi kuralları çerçevesinde düzenlenen törende ilk olarak Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı. Saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Ardından mübadiller denize çelenk ve karanfil bırakarak mübadeleyi andı.
Mübadele Sözleşmesi sebebiyle ile yaklaşık 2 milyon insanın doğdukları toprakları terk etmek zorunda kaldığını hatırlatan Sinop Mübadele ve Balkan Halkları Derneği Başkanı Kenan Aral, bu göçte mübadillerin büyük zorluklarla karşılaştıklarını ifade etti.
Dernek Başkanı Kenan Aral, “Her yıl daha coşkulu bir şekilde gerçekleştirdiğimiz mübadele anması bu sene korona virüsü pandemisi nedeniyle kısıtlı şartlarda bu şekilde gerçekleştirebildik. Dernek olarak her iki ülkenin Yunanistan ve Türkiye’nin dostluk kültür paylaşımını geliştirmek istiyoruz. Oradaki topraklarımıza rahatça gidebilmeyi arzuluyoruz. Yunanistan’ın mübadil ve Türk vatandaşlarına uyguladığı vize uygulamasını kaldırmasını talep ediyoruz. Amacımız Balkan ve Rumeli kültürünü yaşatmak, geleceğe aktarmaktır” diye konuştu.Haberr:GÜLENAY AKTAN

KAYNAK: VİTRİN HABER

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ