13.06.2024 - Sinop'tan Habere Hoş geldiniz

KUYUMCUYA YETKİ BELGESİ

KUYUMCUYA YETKİ BELGESİ
REKLAM ALANI

icaret Bakanlığı, kuyumcu açma ve kapamayı kurallara bağladı. Artık yetki belgesi olmayan kuyumcu açamayacak. Sinoplu kuyumcular alınan kararı değerlendirdi.

Sinop’un en köklü kuyumcularından Orhan kuyumculuk işletme sahibi Orhan Turan   kuyum işletmelerinin yetki belgesi alması şartının kuyumculuk sektörü için doğru bir karar olduğunu aktardı.  

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın “Kuyum işletmeleri 2021 sonuna kadar yetki belgesi alacak. Belge için işletmede en az 1 kişinin ustalık belgesi sahibi olması gerekecek” açıklamalarının ardından karar Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Resmi Gazete’de yayımlanan yeni yönetmelik ile kuyumculuk yapabilmek için yetki belgesi alma zorunluluğu getirildi. Bu belgeye sahip olmayan işletmeler kuyumculuk yapamayacak. Kentte uzun yıllardır kuyumculuk yapan Orhan Turan açıklanan kararları değerlendirdi.

Ustalık belgesinin zorunlu hale getirilmesinin kuyumculuk yapanlar için doğru bir karar olduğunu belirten Turan herkesin kuyumculuk mesleğine girmemesi gerektiğini ifade etti.

“TÜKETİCİYİ KORUMA AÇISINDAN ÇOK YARARLI BİR UYGULAMA”

Turan açıklamalarını şöyle sürdürdü:” Hükümetimizin çıkarmış olduğu düzenleme ilgili bakanlıkça genelge halinde yürürlüğe konuldu. Resmi gazetede yayınlandı. Resmi gazetede yürürlüğe giren yasaya göre şu andaki bütün kuyumcu esnafı bu belgeyi almak zorunda. Daha evvel çıraklık ve ustalık belgesi verilmişti. Yeniden bir belge zorunlu tutulacak mı burada bir kavram kargaşası var oda bize yakın zamanda gelir. Yılsonuna kadar bu uygulama yapılacaktı. Bizler de esnaf olarak bu düzenlemelere uymak zorundayız. Bu yetki belgesinin  ilgili kurum tarafından verileceği söylendi, ama şu anda tarafımıza ulaştırılan net bir bilgi yok. Genelge bize ulaştırılmadı. Bundan yaklaşık 2 yıl evvel bakanlığımızca ustalık ve çıraklık belgesi verilerek, Avrupa birliği müktesebatı içerisindeki normlara uygun hale getirilmiş idi.  Bu düzenleme kapsamında yeniden aynı görüş doğrultusunda yeni bir uygulamaya geçileceği beyan edildi. Tabiki esnaf olarak tüketiciyi koruma açısında da çok yararlı bir uygulama olacağı kanısındayım. “

“HERKES KUYUMCULUK MESLEĞİNE GİREMEYECEK”

Alınan karar sonrası meslekle ilgili yeterli bilgi, beceri birikimi olmadan herkesin kuyumculuk mesleğine giremeyeceğini söyleyen Turan”Bu belgeyi alma şartlarında en önemli kriter muhakkak kuyumculuk  mesleğinde  yeterli  bilgi ve beceriye sahip olması gerekiyor. Bu mesleğe yeni girecek insanlar, kolayca yeterli bir bilgi birikimine sahip olmadan bu sektörde yer alamayacak. Tüketiciyi ’de koruma açısından çok doğru bir uygulama olacağı kanısındayım.   Bu saatten sonra herkes kuyumcuyum diye  bu mesleğe giremeyecek bu da piyasayı denetim altına almakta çok faydalı olacaktır yararlı olacaktır.” Şeklinde konuştu HABER: GÜLENAY AKTAN

KAYNAK:HABER 57

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ