25.07.2024 - Sinop'tan Habere Hoş geldiniz

SİNOP’TA ENGELLİ ÇOCUKLARA YÖNELİK DİŞ TARAMASI

SİNOP’TA ENGELLİ ÇOCUKLARA YÖNELİK DİŞ TARAMASI
REKLAM ALANI

Sinop Diyojen Rotary Kulübü organizesinde engelli çocuklara yönelik diş taraması yapıldı. 

Sinop Diyojen Rotary Kulübü tarafından gerçekleştirilen “Sağlıklı Dişler Projesi” kapsamında İlk Evim Rehabilitasyon Merkezi’nde eğitim gören 23 engelli çocuk için diş taraması gerçekleştirildi.  

Engelli çocukların diş sağlığı ile ilgili yaşadıkları zorluklar nedeniyle hayata geçirilen proje kapsamında çocuklara, diş sağlıklarının korunması ve diş bakımı eğitimi de verildi. Ayrıca çocukların ağız sağlık kontrolleri yapılarak dişlerindeki sorunlar belirlendi ve tedavi haritası oluşturuldu. Etkinlikte engelli çocuklara diş fırçası ve macun hediye edildi. İki kez kurum ziyaret edilerek yapılan tarama sonrası, tedaviye ihtiyaç duyanlara ücretsiz destek sağlanacak.

Diş taramasını gerçekleştiren Sinop Diyojen Rotary Kulübü üyesi Diş Tabibi Latife Tahaoğlu, amaçlarının öncelikle dezavantajlı çocukların dişle ilgili eksiklerini bulmak, notlarını almak ve akabinde kendilerinin tedavi süreçlerini sağlamak olduğunu söyledi. 

Diş sağlığı konusunun engelli bireylerde ihmal edilen önemli sorunlardan biri olduğunu belirten Latife Tahaoğlu: “Engelli çocuklarda, çoğunlukla temel sağlık problemlerinin çözümü ile ilgilenildiğinden, ağız ve diş sağlığı ihmal edilebilmektedir. Bunun sonucunda diş çürükleri ve diş eti hastalıkları artarak, tedavisi güç durumlara sebebiyet vermektedir. Erken dönemde  alınacak koruyucu ağız ve diş sağlığı önlemleri, ileride karşılaşabilecek problemlerin engellenmesinde önem taşımaktadır” dedi.

İlk Evim Rehabilitasyon Merkezi’nde eğitim gören çocuklara yönelik düzenlenen “Sağlıklı Dişler Projesi” kapsamında çocukların tedavi ve takibi, ihtiyaç dahilinde hekim kliniğinde devam edecek.

HABER : GÜLENAY AKTAN

KAYNAK : VİTRİN HABER

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ