25.07.2024 - Sinop'tan Habere Hoş geldiniz

DERNEKLER MÜDÜRLÜĞÜNDEN BEYANNAME UYARISI

DERNEKLER MÜDÜRLÜĞÜNDEN BEYANNAME UYARISI
REKLAM ALANI

Sinop İl Dernekler Müdürlüğü tarafından, il genelinde faaliyet gösteren derneklere beyanname uyarısında bulunuldu. Sinop İl Dernekler Müdürü Nurdan Taşkan imzasıyla yapılan bilgilendirmede il genelinde faaliyet gösteren derneklerin 2021 yılı dernek beyannamelerini 2022 yılı Nisan ayı sonuna kadar vermeleri gerektiği hatırlatıldı.

Bilgilendirmede ayrıca şu ifadelere yer verildi; “İlimizde, 5253 Sayılı Dernekler Kanunu’na göre kurulu ve faaliyette bulunan derneklerin, aynı Kanun’un 19. maddesi ile Dernekler Yönetmeliğinin 84. maddesi uyarınca her yıl olduğu gibi bu yılda, düzenleyecekleri 2021  Yılı Dernek Beyannamesini 2022 Nisan ayı sonuna kadar, İllerde Valilik Makamına(İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü), İlçelerde bulunan derneklerimizin ise İlçe Kaymakamlıklarına vermeleri gerekmektedir.

Dernekler Yönetmeliğinin 96. maddesinde  “Elektronik ortamda gönderilen beyanname ve bildirimler ile kağıt ortamında gönderilen beyanname ve bildirimler arasında hukuki sonuçları itibariyle hiçbir fark bulunmamaktadır. Kullanıcı kodu, parola ve şifre kullanmak suretiyle elektronik ortamda doldurulmuş ve onaylanmış beyanname ve bildirimler, dernek tarafından verilmiş beyanname ve bildirimler olarak kabul edilir.” hükmü mevcut olduğundan DERBİS sistemi üzerinden süresinde beyanname bildirildiğinde İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğüne veya İlçe Kaymakamlıklarına bir suretinin kağıt ortamında getirilmesine gerek bulunmamaktadır.

Dernekler Yönetmeliğinin 96. maddesi gereği Bilanço esasına göre defter tutan dernekler ile kamu yararına çalışan dernekler beyannamelerini Dernekler Bilgi sistemi  (DERBİS) kullanıcı adı ve şifresini kullanarak doldurmak zorundadır.
Dernek beyannameleri 30 Nisan 2022 tarihine kadar alınacak olup, bu tarihe kadar beyanname vermeyen derneklerin yönetim kurulu başkanları hakkında, 5253 Sayılı Dernekler Kanunu’nun 32. maddesi (l) fıkrası gereği 2 bin 356 lira idari para cezası uygulanacaktır. 
Derneklerimizin beyanname verme konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamamaları için yukarıdaki işlemleri yapmaları gerekmektedir. 

HABER : GÜLENAY AKTAN

KAYNAK : VİTRİN HABER

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ