20.04.2024 - Sinop'tan Habere Hoş geldiniz

“TÜKODER olarak 83 Milyon tüketici adına sesleniyoruz

“TÜKODER olarak 83 Milyon tüketici adına sesleniyoruz
REKLAM ALANI

Genel Başkan Koçal; “Zamlar derhal geri çekilsin”

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Genel Başkanı Aziz Koçal, son günlerde peş peşe gelen zamlara Sinop’tan tepki gösterdi. Koçal; “TÜKODER olarak 83 Milyon tüketici adına sesleniyoruz. Zamlar derhal geri çekilsin” dedi. 

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Sinop Şubesinin genel kuruluna katılmak ve çeşitli ziyaretler gerçekleştirmek üzere Sinop’a gelen TÜKODER Genel Başkanı Aziz Koçal, Uğur Mumcu Meydanında düzenlenen basın açıklamasında son günlerde peş peşe gelen zamlara tepki gösterdi. 

TÜKETİCİ YOKSULLUĞA VE AÇLIĞA TERK EDİLMEKTEDİR
Son günlerde elektrikten doğalgaza kadar pek çok kalemde zamların peş peşe geldiğini belirten TÜKODER Genel Başkanı Aziz Koçal, bunların yanında asgari ücrete yapılan zam oranın sadece elektriğe yapılan zammın bile altında kaldığını hatırlatarak, tüketicinin yine yoksulluğa terk edildiğini ifade etti. Koçal; “Temel ihtiyaçlarımızdan olan Elektriğe yapılan yüzde 15, Son iki buçuk yıl içinde yüzde 70 zam Doğalgaza yüzde 12 zam ile temel ihtiyacımız olan elektrik ve doğalgaza bir günde toplamda yüzde 27 zam 
Elektriğin fiyatına gelen her zam aynı zamanda kayıp kaçak bedelinin de içinde olduğu dağıtım bedellerine ve vergilere de gelmektedir. 

Ödediğimiz elektrik faturalarının yüzde 49,70 i enerji bedeli,  yüzde 31’i kayıp kaçak bedelinin de içinde olduğu dağıtım bedeli, yüzde 19,20 ise fon ve vergi toplamıdır. 
Görüldüğü üzere ödediğimiz faturaların yarıdan fazlası çeşitli bedeller adı altında şirket kasalarına gitmektedir. Asgari ücrete yapılan zam oranı ise sadece elektriğe yapılan zammın bile altında kalmıştır. 
Tüketici yine yoksulluğa ve açlığa terk edilmektedir” dedi. 

ÇAY KAŞIĞI İLE VERİLEN MAAŞ ZAMLARI, KEPÇE İLE GERİ ALINMAKTADIR
Temmuz ayında emeklilere yapılacak zam oranının yüzde 8,45 olacağını kaydeden TÜKODER Genel Başkanı Aziz Koçal, Maaşlara zam gelmeden temel ihtiyaçlara yapılan zamlar ile çay kaşığı ile verilen maaş zamlarının kepçeyle alındığını belirtti. Koçal; “Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda akaryakıta da zam gelmişti. Elektrik, akaryakıt ve doğalgaz zamları sonrasında, birçok ticari ve sınai işletme maliyetlerinin arttığı gerekçesi ile ürün ve hizmet fiyatlarını artıracaktır. Açıkçası bu zam oranları aldığımız tüm ürünlere yansıyacak olup ekmeğimiz daha da küçülecektir. Pandemi nedeniyle alım gücü düşen tüketici,   hane geliri düşen aileler  yoksulluğa ve açlığa terk edilmektedir. Ülkemiz nüfusunun yüzde 70 e yakını açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşam mücadelesi vermektedir. Emeklilerimizin aldığı maaş asgari ücretin altında kalmış, adeta ölüme terk edilmektedirler. Temmuz ayında emeklilere yapılacak zam oranı yüzde 8,45’dir. Maaşlara zam gelmeden temel ihtiyaçlara yapılan zamlar ile çoktan erimiştir. Çay kaşığı ile verilen zamları, kepçe ile geri alınmaktadır” diye konuştu. 

DÜNYANIN 20 BÜYÜK EKONOMİSİNDEN BİRİ OLDUĞUMUZ SÖYLENMEKTE, PEKİ BU ZAMLAR NİYE?
Siyasiler tarafından ülke ekonomisinin dünyanın 20 büyük ekonomisi arasında yer aldığını söylediklerini belirten TÜKODER Sinop Şubesi Başkanı Neslihan Şahin ise bu ekonomiye sahip bir ülkede neden bu kadar çok zam yapıldığını anlamadıklarını söyledi. Şahin; “Türkiye’nin de imzaladığı Evrensel haklarımızdan biri Temel ihtiyaçların karşılanması hakkı; Barınma, ısınma, aydınlanma, yeterli gıda ile beslenme, içecek ve kullanacak su bulma, haberleşme ve ulaşım gibi en temel hakları kapsamaktadır.
Tüketicinin bu hakları göz ardı edilerek, Anayasanın 172 maddesi uygulanmayarak, emekçiler, emekliler, aç ve yoksullardan oluşan güçsüz tüketici kaderine terk edilerek,  güçlü olan sermaye korunmaktadır.
 Millet bitmiş, esnaf çökmüş, siftah yokmuş kimsenin umurunda değil.

İntiharlar varmış, borçlar artmış, tencerede kaynayan taşmış kimsenin bu halkı ciddiyete aldığı yok.

Dünyanın 20 büyük ekonomisinden biri olduğumuz söylenmekte, peki bu zamlar niye? Yoksulluk ve açlık altında yaşamını sürdürmeye çalışan vatandaşlarımızın sayıları sürekli artarken mi ekonomi büyüyor? TÜKODER olarak 83 Milyon tüketici adına sesleniyoruz; Zamlar derhal geri çekilsin. Temel gıda ve temel ihtiyaçlarda KDV yüzde 1’e indirilsin. Halkın alım gücünü artıracak önlemler alınsın. Bir kerede tüketiciye yönelik ekonomik paket uygulansın. Tüketicinin yeterli beslenebilmesini ve temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek önlemler alınsın. Elektrik faturalarındaki Elektrik Kayıp kaçak bedelini kaldıracak yasal düzenleme yapılsın. Enerjiden yararlanmak çağdaş bir insan hakkıdır. Enerjinin tüm tüketicilere yeterli, kaliteli, düşük maliyetli olacak bir şekilde sunulması sağlansın. Tek asgari ücretle çalışan ve Emeklilere kısacası yoksul ve açlık sınırının altında yaşayan ailelere enerji, doğalgaz  desteği kamu eliyle sağlansın. Tüketicinin temel ihtiyaçlarını karşılayan yatırımlar kamu tarafından yapılmalı ve var olan özelleştirilen işletmeler kamuya geri kazandırılsın. Pandemi ve çeşitli nedenlerden dolayı oluşan kriz koşulları sona erene kadar zor durumdaki tüm tüketicilerin elektrik, doğalgaz, su, internet, ve telefon gibi acil ihtiyaç olan hizmet bedelleri kamu tarafından ödensin” dedi.HABER: GÜLENAY AKTAN

KAYNAK: VİTRİN HABER

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ