13.06.2024 - Sinop'tan Habere Hoş geldiniz

KENTSAV:Eski dispanser alanı yeşil alan kalmalı

KENTSAV:Eski dispanser alanı yeşil alan kalmalı
REKLAM ALANI

KENTSAV Başkanı Neşe Özkoç; “Yıllarca özel idarenin dükkanlarında kiracı olarak piyasanın çok altında kira ödeyenlere, yıkılan işyerleri için devletin iş yeri yapma zorunluluğu duyması anlamsız. Bu alan yeşil alan kalmalı” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresince (TOKİ) Sinop’ta hayata geçirilecek olan ve 50 bin 83 metrekarelik alanı kapsayacak Kent Meydanı Millet Bahçesi Projesi için süreç 24 Nisan 2021 tarihinde eski dispanser binasının yıkımı ile gerçekleştirilmişti. KENTSAV Başkanı Neşe Özkoç düzenlediği basın toplantısında, yıkılan eski dispanser binasının yerine yeni iş yerlerinin yapılacak olmasını eleştirdi. 

SİNOP HALKI BİLGİLENDİRİLMEDİ
Sinop Kent Hakları Derneğinin (KENTSAV) daha yaşanılabilir bir Sinop için mücadele etmek amacıyla kurulduğunu vurgulayan Özkoç, iş makinalarıyla başlatılan kazı çalışmalarında müze yetililerinin bulunmadığını da ileri sürdü.
Özkoç sözlerine şöyle devam etti; “Sinop Meydan Projesi başlangıcı gibi sunulan eski dispanser binasının yıkılmasıyla ilgili Sinoplu’ya bilgi verilmemesi bizi rahatsız eden konulardan birisidir. Bu konuda merkezi idare ve kent yöneticilerinden bilgilendirme istedik. 70 gün geçmesine rağmen Sinop halkı bilgilendirilmeden, bu alana 22 Ağustos 2021 Pazar günü iş makinalarıyla kazı çalışması başlatıldığını gördük.  
3’üncü derece sit alanı olan bu bölge iş makinalarıyla müze görevlilerinin olmadığı bir zamanda kazı çalışması yapılmasının yasal olmadığını düşünüyoruz. Bu proje kapsamında İl Özel İdare İş Hanındaki kiracılara yıkılan dispanserin yerine işyeri yapılması için meydan yapılacak alanın tekrar yapılaşmaya açılması izahtan varestedir. 

Yıllarca özel idarenin dükkanlarında kiracı olarak piyasanın çok altında kira ödeyenlere, yıkılan işyerleri için devletin iş yeri yapma zorunluluğu duymasının, bir başka anlamsız uygulama olarak düşündüklerinin altını çizen Neşe Özkoç; “Eski dispanserin yıkılması ile önü açılıp, ortaya çıkan kültürel, manevi ve tarihi değer olan Kefevi Camii yeni yapılacak bina ile tekrar arada kalacaktır” dedi.

YIKILAN YER YEŞİL ALAN OLARAK KALMALI
Meydan Projesi ile ilgili Sinop halkının bilgilendirilmesi gerektiğini ve yıkılan dispanser binasının yerinin yeşil alan olarak düzenlenmesi gerektiğini söyleyen KENTSAV Başkanı Neşe Özkoç; “Yıkılacak Özel İdare binası kiracıları için devletten yer arama çabasından vazgeçerek oraya ayrılacak kaynağın Sinop’un trafik, kanalizasyon, yeşil alan gibi daha önemli başka projelerine yönlendirilmesini talep etmekteyiz.
Bu tür kentimizi ve halkımızı doğrudan ilgilendiren konularda açıklayıcı bilgi verilmesi ve halkın görüşlerinin alınması gerekliliğini düşünüyoruz. Tüm sivil toplum örgütlerine bu tür konularda dayanışma ve birlik çağrısı yapıyoruz. Bu alan meydan olarak kalmalıdır” diye konuştu.HABER: GÜLENAY AKTAN

kaynak: vitrin haber

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ