13.06.2024 - Sinop'tan Habere Hoş geldiniz

AVRUPA VE ENGELLİLİK PROJESİ SONA YAKLAŞIYOR

AVRUPA VE ENGELLİLİK PROJESİ SONA YAKLAŞIYOR
REKLAM ALANI

Avrupa Birliği finansmanıyla, Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) kapsamında Sinop Spastik Çocuklar Derneği’nin koordinasyonunda, T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığının desteği ve Merkezi Finans ve İhale Biriminin mali denetimi ile yürütülen Avrupa ve Engellilik projesi sona yaklaşıyor. 

Avrupa Birliği’nin engellilik konusundaki faaliyetleri ve aday ülkelere destekleri konusunda farkındalığı yükseltmeyi ve Türkiye’deki engelli STK’ları ile Avrupa’daki engelli STK’ları arasındaki işbirliğini artırmayı amaçlayan projede sona gelindi. Mart sonu itibarıyla bitecek olan projede birçok faaliyet gerçekleştirildi.

Proje görünürlüğü artırmak amacıyla 29 Haziran 2021 tarihinde Sinop’ta düzenlendi. Projede engellilerin ve engellilerle birlikte çalışan kişilerin AB’ye bakışını ölçen niteliksel ve niceliksel bir araştırma yapıldı ve sonuçlar çoğaltılarak yaygınlaştırıldı. Ayrıca Avrupa Birliği’nin engellilere katkısı konusunda; Avrupa Birliği’nin Engellilik Alanındaki Mekanizmaları ve Genel Politikaları, Avrupa Birliği’nin İtalya’daki Engellilere Katkısı, Avrupa Birliği’nin Romanya’daki Engellilere Katkısı, Avrupa Birliği’nin Türkiye’deki Engellilere Katkısı başlıklarında 4 farklı rapor üretildi. 

Tüm bu raporlara https://avrupaveengellilik.org/ adresinden ulaşılabilmekte.

Ayrıca 10 ilde gerçekleştirilen toplantılarla proje çıktıları yaygınlaştırıldı. 

Türkiye’deki ve Avrupa’daki engelli STK’larını bir araya getirerek uzun vadede farklı işbirliklerinin kapısını oluşturacak bir network oluşturuldu. Bu network’ün ilk toplantısı online olarak 2 Mart 2022 tarihinde gerçekleştirildi. Avrupa’dan ve Türkiye’den 40 civarı STK toplantıya katıldı. Toplantıda gelecekteki işbirliğinin devamı hakkında ve proje hakkında bilgilendirme yapıldı.

Projenin kapanış toplantısı ise 24 Mart 2022 tarihinde Türkiye’deki farklı Konfederasyon, Federasyon ve STK temsilcilerinin katılımları ile gerçekleştirildi.

Proje hakkında bilgiler veren Sinop Spastik Çocuklar Derneği Berrin Gürleyen, proje ile birlikte hem Avrupa Birliği’nin engellilere katkısı hakkında ülkemizdeki farkındalığın artırıldığını hem de Türkiye’deki engelli STK’ları ile Avrupa’daki engelli STK’larını bir araya getiren bir platform oluşturulduğunu söyledi. Gürleyen; “Ortaklarımızla birlikte başarıyla bitirdiğimiz projemiz kapsamında, hem Avrupa Birliği’nin engellilere katkısı hakkında ülkemizdeki farkındalığı artırdık hem de Türkiye’deki engelli STK’ları ile Avrupa’daki engelli STK’larını bir araya getiren bir platform oluşturduk. Bu sayede Avrupa ile Türkiye’deki engellileri birbirine yaklaştırmış olduk. Projede katkı sunan başta Avrupa Birliği olmaz üzere tüm taraflara teşekkürlerimizi sunarız” dedi.

HABER : GÜLENAY AKTAN

KAYNAK : VİTRİN HABER

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ