13.04.2024 - Sinop'tan Habere Hoş geldiniz

SİNOP’TA DENİZ SALYASI GÖRÜLDÜ

SİNOP’TA DENİZ SALYASI GÖRÜLDÜ
REKLAM ALANI

Marmara Denizi’nde birçok noktada görülen deniz salyasına benzer deniz üzerindeki tabaka şimdi de Sinop’ta görüntülendi.

Sinop Limanı’nda denizin üstünde evsel ve endüstriyel atıklar sonucunda mikroorganizmaların aşırı derecede üremesiyle ‘deniz salyası’ benzeri bir tabaka oluştu.

Marmara Denizi’nin tamamında etkili olan deniz salyası iddialarının ardından Karadeniz’de oluşan benzer görüntüler korkutuyor. Su altında birçok canlıya zarar veren müsilaj, Marmara Denizi’nin tamamında etkili olurken, Sinop Limanı’ndaki tek hücreli mikroorganizmaların (mikroalgler) aşırı üremesi endişeleri arttırdı. Sinop Limanı’nda oluşan mikroorganizma tabakası gazeteciler tarafından görüntülendi. 

Bilim insanları, görüntünün siyanobakteri organizmalarının aşırı derecede üremesiyle suyun renk değiştirmesi sonucu ortaya çıktığını tahmin ediyor. Bu tür görüntülerin genellikle evsel ve endüstriyel atıkların çok fazla olduğu yerlerde görüldüğünü belirten bilim insanları, Sinop’ta oluşan tabakanın deniz salyası ile aynı türden olmasa bile, onun bir benzeri olduğunu ve mikroorganizmaların aşırı derecede üremesi sonucu oluştuğunu dile getirdi.

HABER : GÜLENAY AKTAN

KAYNAK : VİTRİN HABER

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ