25.07.2024 - Sinop'tan Habere Hoş geldiniz

SİNOP MEYDAN PROJESİNİN BÜYÜK BÖLÜMÜ MAYIS SONU TAMAMLANACAK

SİNOP MEYDAN PROJESİNİN BÜYÜK BÖLÜMÜ MAYIS SONU TAMAMLANACAK
REKLAM ALANI

Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, “Sinop Kent Meydanı Projesinin büyük bölümü Mayıs ayının sonuna kadar tamamlanacak. Müteahhit firma bize büyük ölçüde projeyi teslim edeceğini beyan etti, bizde takipçisiyiz” dedi.

Sinop Belediye Başkanı Barış AyhanSinop‘ta görev yapan basın mensuplarıyla bir araya geldi. Gündeme dair açıklamalarda bulunan Ayhan, gazetecilerin sorularını yanıtladı. 
Saray Restaurantta düzenlenen toplantıya Belediye Başkanı Barış Ayhan’ın yanı sıra Belediye Başkan Yardımcıları Bülent Oktay, Hüseyin Minoğlu, A. Hakan Sönmez, Özel Kalem Müdürü Uğur Davas, Kültür ve Sosyal Hizmet Müdürü İsmet Damaroğlu, 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cengiz Demirel, Sinop Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hikmet Kurada ve basın mensupları katıldı.

MECLİS KARARLARI GAZETELERDE YAYINLANACAK
Aldıkları yeni bir kararla her ay meclis kararlarının Sinop’taki yerel gazetelerde yayınlanmasına yönelik çalışmanın sonuna geldiklerini söyleyen Barış Ayhan, “Malum Sinop’un gündemi çok yoğun. Hem gündeme dair açıklamalarda bulunalım hem de basın mensuplarımızın soruları olursa onları cevaplayım istedik. 
Öncelikle basın mensuplarıyla şunu paylaşmak istiyorum. Biz biliyorsunuz belediye meclis kararlarını yerel basınla paylaşmak istedik. Hem görsel basın hem de internet gazeteciliği ve iki yerel radyomuz aracılığıyla Sinoplu hemşehrilerimiz meclis kararlarımızdan haberdar olsun diye meclis kararı almıştık.  Daha sonra Basın İlan Kurumu ile iletişimde bir takım kopukluklar oldu şuan itibari ile cemiyet başkanlarımızla görüşerek o sıkıntıyı da çözdük. Bugünden itibaren Sinoplu hemşehrilerimiz Sinop yerel basınında her ay belediyemizin almış olduğu meclis kararlarına ulaşabilecekler” dedi. 

İMAR PLANI NİSANDA MECLİSTE
Sinop’ta kangren halini alan imar planı sorununa değinen Belediye Başkanı Barış Ayhan, “Sinop’un gündeminde birinci sırada imar planları var. Sinop’un tek değil iki imar planı var gündemde olan. Birisi belediyemizin yaptığı 1/1.000’lik ve 1/5.000’lik imar planları, bir diğeri ise koruma amaçlı imar planları.  1/1.000’lik ve 1/5.000’lik imar planı ile ilgili son aşamaya geldik. Önümüzdeki hafta Ankara’da İller Bankası yetkilileri ve proje müellifi ile son bir toplantı yaparak son noktasını koyacağız. İnşallah çok olağan dışı bir şey olmazsa 4 Nisan’da gerçekleştireceğimiz belediye meclis toplantımıza imar planlarını getireceğiz. 

YETİŞMEZSE MECLİSİ OLAĞANÜSTÜ TOPLARIZ
Dediğim gibi çok olağanüstü bir durum olurda 4 Nisan’daki toplantıya yetişmese bile 5-6-7 -8 Nisan’a dahi gelse hemen olağanüstü bir meclis yaparak yani Nisan meclisine yetişmedi Mayıs meclisine ertelemeden yılda üç tane olağanüstü hakkımız bulunan yıllık toplantımızı imar planları için kullanarak Nisan ayının ilk haftasında imar planlarını getirmiş olacağız. Ondan sonraki süreçte belediye meclisi imar planlarını imar komisyonuna gönderecek. İmar komisyonunun beş günlük bir çalışma süresi var bu süreyi tamamladıktan sonra tekrar bir olağanüstü meclis kararı ile meclise getirerek Nisan ayında bu işi çözmüş olacağız.
Bunun öncesinde sivil toplum örgütleriyle, meslek odalarıyla ve onların temsilcileriyle meclis toplantımızdan önce onlara bu planı tanıtacağız, daha sonrasında meclise getireceğiz.  

OLDU BİTTİYE GETİRİLMİŞ BİR İMAR PLANI OLMAYACAK
Mümkün olduğunca çağdaş, demokratik, katılımcı bir ortamda herkesin haberdar olduğu, oldu bittiye getirilmemiş bir imar planı bundan sonraki süreçte yasal birtakım sıkıntılar yaşanmadan kenti imar planına kavuşturacağız. 
Bunun dışında birde koruma amaçlı imar planları var. Koruma amaçlı imar planlarının onay makamı Anıtlar Bölge Kurulu. Proje müellifi koruma amaçlı imar planları ile ilgili sentez ve analiz çalışmalarını tamamladı ve Anıtlar Bölge Kurulu’na Samsun’a teslim etti. Biran önce kurulun gündemine alarak sentez analiz çalışmalarını inceleyip plan müellifine çizim için onay vermesini bekliyoruz. Umuyorum ki kurulda bizim gösterdiğimiz hassasiyeti gösterir. Sinop biran önce koruma amaçlı imar planına kavuşmuş olur ve artık imar planları Sinop için gündem olmaktan çıkar” diye konuştu. 

KENT MEYDANI PROJESİ YAVAŞDA OLSA İLERLİYOR
Sinop’ta sürdürülen Kent Meydanı Projesine de değinen Belediye Başkanı Barış Ayhan, müteahhit firmanın projenin büyük bölümünün Mayıs ayında bitirilerek teslim edeceği sözünü verdiğini dile getirdi. 
Ayhan; “Vatandaşlarımızı yakından ilgilendiren bir diğer konu ise Kent Meydanı Projesi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı’nın Sinop’a gelmesi ile gündeme gelen, bizimde bu kent ve bu kentin gelişmesi için, kentin turizmine, tanıtımına katkı sağlaması için onay verdiğimiz, çözüm ortağı olduğumuz Kent Meydanı Projesi devam ediyor. Kent Meydanı Projesi işleyişinin yavaş gittiği yönünde eleştiriler şikayetler var, doğrudur. Saha çalışmasına müteahhit biraz geç başladı. Bu proje 6’ıncı ayda ihaleye çıktı, ihalesi tamamlandı. Temmuz ayının ilk haftasında müteahhit firma Sinop’a geldi ve inşaata başlamak istedi. Bizim için tabi ki turizm sezonu olması nedeniyle Temmuz, Ağustos, Eylül hatta Ekim aylarında burada böyle bir çalışmaya başlanmasının Sinoplu’ya zararının olacağını, bizi zor durumda bırakacağını düşünerek plan müellifinin sezon sonunda gelmesini talep ettik. Resmi müracaatımızı yaptık. 

MEYDAN PROJESİNDE MÜTEAHHİT GİDER ENDİŞESİ OLUŞTU
Valilikte bakanlığa bildirdi ve proje müellifi firma 1 Kasım’a işe başladı. Süreç içerisinde projede birkaç defa tadilatlar oldu. İçinde bulunduğumuz ekonomik sıkıntılar müteahhittin biraz daha yavaş çalışmasını sebep oldu. Birde uzun yıllardan beri görmediğimiz o sert kış şartları, kar yağışı müteahhittin çalışmasında aksaklıklara sebep oldu. Endişemiz Türkiye’nin dört bir yanında müteahhitlerin ihaleyi almış oldukları günle çalışmaya başladıkları gün yüksek fiyat artışları. Akaryakıta gelen zamlar ve kur farkları ile birlikte işi bitiremeden bırakıp gider mi? Endişesi insanların kafasında hasıl oldu. Geçen hafta müteahhit firma ile yaptığımız görüşmede kesinlikle böyle bir şey olmadığını, ihaleyi aldığı günden itibaren fiyat artışlarından etkilenmemek adına Sinop’ta kullanacağı malzemenin tedarikini yaptığı ve deposuna aldığını, böyle bir durumun söz konusu olmadığını firma yetkililerinden bizzat duyduk. 
Bizim için en önemli kısım Sinop turizmine hizmet eden Otel Melia Kasım arazisi ve Atatürk heykelinin civarının olduğu bölümlerdi. Yaptığımız görüşmede Pazartesi gününden itibaren İskelenin girişinden Jandarma misafirhanesinin olduğu bölgeden iki ekip ile birlikte granit kesme taş döşeme işlemine başlanacak. 

UĞUR MUMCU MEYDANI YOL OLACAK
Yol güzergahında değişiklikler var. Şuanda Atatürk Caddesinden İskele Meydanına inerken kullandığımız güzergah yeni yol güzergahı olmayacak. Orası yeşil alanın içerisine dahil olmuş olacak, otoparkta dahil olacak. Hemen o yolun sonundaki alana kadar orası yine yeşil alan olacak. 
Asıl yol güzergahımız daha önce havuz olan yeşil alanın üzerinden geçecek. Yani yolun sonunda daha geniş yeşil alan üretme imkanı olacak. Müteahhit firma yol güzergahında çalışma yaparken Atatürk Caddesini de trafiğe kapatmış olmayacağız. Ama iskele caddesinde çalışmaya başlandığında orayı bir hafta gibi bir süre trafiğe kapatmak zorunda kalacağız. Vatandaşlarımız biraz sıkıntı çekecekler açıkçası. Ama bittiğinde çok güzel bir proje olacağını düşünüyorum ben. 

SİNOPLU FİKİR BEYAN EDEMEDİ
Marka Şehir Sinop, Turizm cenneti diyoruz, umuyorum ki Sinop’a yakışır bir proje olacak. Bu projenin başlangıcından bugüne kadar olan zamanda Sinoplu’nun fikri söylediği beyan ettiği bir ortam oluşmadı. Ama artık müteahhit firma projeyi tamamlayıp şehrimizi terk ettikten sonra biz Sinoplularla birlikte projenin içerisinde bazı ufak tefek pürüzler, sıkıntılı noktalar gördüğümüzde bunları küçük rötuşlarla Sinop Belediyesi olarak düzeltebileceğiz. 

MAYIS SONUNDA BÜYÜK BÖLÜMÜ TAMAMLANMIŞ OLACAK
Mayıs ayının sonuna kadar müteahhit firma bize büyük ölçüde alanı, projeyi teslim edeceğini beyan etti, bizde takipçisiyiz. Bizde zaman zaman hafta sonu kendi iş makinalarımızla müteahhittin işini kolaylaştırmak adına yardımcı olma adına arkadaşlarımızı görevlendiriyoruz. Bu proje onun, bu proje bunun diye adlandırmıyoruz. Bu proje Sinop’un Sinoplu’nun projesi. Bu projenin biran önce hayata geçmesi için Sinoplu’yu en az şekilde mağdur edecek şekilde ve  en kısa zamanda sonuçlanması için bizde belediye imkanlarımızla burada yardımcı olacağız” ifadelerini kullandı.

HABER : GÜLENAY AKTAN

KAYNAK : VİTRİN HABER

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ