18.05.2024 - Sinop'tan Habere Hoş geldiniz

Sinop Kestane Balı Ayancıklı arıcılarla tartışıldı

Sinop Kestane Balı Ayancıklı arıcılarla tartışıldı
REKLAM ALANI

Sinop Üniversitesi koordinesinde Ayancık’ta, Sinop Kestane Balı Üretimi ve Pazarlama Sorunları ile ilgili değerlendirme toplantısı düzenlendi.

Sinop Üniversitesi tarafından, geçtiğimiz haftalarda tescil işlemleri tamamlanan Sinop Kestane Balının üretimi ve pazarlama sorunlarının ele alındığı toplantıların üçüncüsü Ayancık’ta gerçekleştirildi. 

Ayancık Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya; Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın, Ayancık Kaymakamı İsmail Pendik, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kamil Demirci, Ayancık Belediye Başkan Vekili Cihan Özkaya, Sinop İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Ahmet Tam, Boyabat İlçe Tarım ve Orman Müdürü Murat Usta, Sinop İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Şenol Tabak ile akademisyenler ve arı yetiştiricileri katıldı.

Toplantıda konuşan Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın, Sinop kestane balının coğrafi işaret belgesi alma sürecini değerlendirdi. Üniversite tarafından önümüzdeki süreçte kestane balıyla ilgili yürütülecek çalışmalar hakkında bilgiler verdi.
SİNATE adıyla markalaşma süreci tamamlanan balın, yurt içi pazarına açılması için çalışma başlattıklarını belirten Rektör Dalgın, hedeflerinin Sinop’a özgü kestane balını korumak ve daha da geliştirmek olduğunu söyledi.
Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın ayrıca önümüzdeki süreçte Sinop’a özgü arı türlerinin tespiti ve üretimi için de çalışmalar yürüteceklerini aktardı. 

Daha sonra bir konuşma yapan Ayancık Kaymakamı İsmail Pendik de Sinop kestane balının marka değeri kazanmasının hem bölgemize hem de üreticilere önemli avantajlar sağlayacağını belirterek sürece öncülük eden Sinop Üniversitesine teşekkürlerini sundu.
Toplantıda Sinop İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Ahmet Tam ve Sinop İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Şenol Tabak da birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından arı yetiştiricilerinin talep ve beklentileri dinlendi. 

Toplantıda ayrıca Sinop Üniversitesinin ve ilgili kurumların bal üretimi ve arı yetiştiriciliğine sağlayacağı katkılar ele alındı. HABER: GÜLENAY AKTAN

kaynak:vitrin haber

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ