20.04.2024 - Sinop'tan Habere Hoş geldiniz

EYT’de İLK MAAŞ NE ZAMAN,

EYT’de İLK MAAŞ NE ZAMAN,
REKLAM ALANI

EYT MECLİS’TEN GEÇTİ

Emeklilikte Yaşa Takılanlara ilişkin kanun teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

EYT NE ZAMAN YASALAŞACAK?

EYT’de görüşmelerin sabaha kadar sürebileceği belirtilirken düzenlemenin en geç yarına kadar yasalaşması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayına sunulması bekleniyor.

EYT düzenlemesinin Meclis Genel Kurulu’nda oylanıp 1 Mart tarihinde yasalaştıktan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla aynı hafta içinde yürürlüğe gireceği tahmin ediliyor.

EYT ile iligli yaptığı açıklamada detaylara değinen AK Parti AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, EYT ile ilgili yasa teklifinin özelliklerini şu şekilde açıkladı:

– 4 maddeden müteşekkil bir EYT’ye has yalın bir teklif oluşturduk iki madde esasa ilişkin.

– Özellikle EYT platformlarımız yaş şartının kaldırılmasını talep etmişlerdi. Birinci düzenlememiz bu konuda oldu. Mevzuata göre prim gün sayısını ve çalışma süresini dolduran herkes kendi mevzuatı çerçevesinde istisnasız emekli olma hakkına sahip.

– Çalışma hayatının desteklenmesi ve üretimin devam edebilmesi amacıyla biz sosyal güvenlik destek primini getirmek suretiyle, 5 puan iş yerlerine her bir çalışan emekli olduktan sonra aynı iş yerinde 10 gün içerisinde tekrar işe başlama durumunda olanlarla ilgili yaklaşık 500 TL’lik desteklemeyi devletimiz üstleniyor ve yüzde 5 oranında bir destek söz konusu oluyor.

EYT’DE İLK MAAŞ NE ZAMAN YATACAK?

EYT yasasının yürürlüğe girmesi ile emekli olmaya hak kazanan vatandaşlar ilk maaşlarını Mart ayı içerisinde alacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada EYT ilk maaş tarihi ile ilgili olarak şu ifadeleri kullanmıştı:

“EYT’lilerin mart ayının 1’inde ilk maaşlarını alabilecekleri bir düzenleme Meclis’ten çıkacak diye düşünüyorum.”

Ancak hemen belirtmek gerekirse bu tarih EYT düzenlemesinin Şubat ayı başında Meclis Genel Kurulu’nda görüşülüp onaylanmasına göre yapılmıştı. Görüşemeler ertelendiği için yüksek ihtimalle maaşların ödeme tarihinin de Nisan ayına sarkması bekleniyor. 

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ