13.06.2024 - Sinop'tan Habere Hoş geldiniz

AVRUPA VE ENGELLİLİK PROJESİNDE SONA YAKLAŞILIYOR

AVRUPA VE ENGELLİLİK PROJESİNDE SONA  YAKLAŞILIYOR
REKLAM ALANI

Avrupa Birliği finansmanıyla, Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) kapsamında Sinop Spastik Çocuklar Derneği’nin koordinasyonun da yürütülen T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığının desteği ve Merkezi Finans ve İhale Biriminin mali denetimi ile yürütülen Avrupa ve Engellilik projesi sona yaklaşıyor. 

Avrupa Birliği’nin engellilik konusundaki faaliyetleri ve aday ülkelere destekleri konusunda farkındalığı yükseltmeyi ve Türkiye’deki engelli STK’ları ile Avrupa’daki engelli STK’ları arasında işbirliğini artırmayı amaçlayan proje kapsamında yaygınlaştırma amaçlı toplantılar sona erdi. Proje kapsamında Antalya’da 22 Ocak 2021, Ankara’da 23 Ocak 2021, İzmir’de 05 Şubat 2022, Aydın’da 06 Şubat 2022, Malatya’da 12 Şubat 2022, Gaziantep’te 13 Şubat 2022, İstanbul’da 19 Şubat 2022, Yalova’da 20 Şubat 2022, Samsun’da 26 Şubat 2022 ve Mardin’de 05 Mart 2022 tarihlerinde toplantılar gerçekleştirildi.  

Yaygınlaştırma toplantılarında  https://avrupaveengellilik.org/  adresinde sunulan proje çıktıları katılımcılarla paylaşıldı. 

Proje kapsamında ayrıca Türkiye’deki ve Avrupa’daki engelli STK’larının aralarındaki işbirliğini artırmayı amaçlayan bir network oluşturuldu ve ilk toplantısı 02 Mart 2022 Tarihinde online olarak gerçekleştirildi. 30’dan fazla STK’nın katıldığı ve kendini tanıttığı toplantıda uzun vade işbirliği olasılıkları hakkında da görüşmeler yapıldı. 

Bölgesel toplantılar hakkında bir açıklamada bulunan proje koordinatörü Mustafa Hakan Tanyeri, ilk 4 toplantının gayet başarıyla neticelendirildiğini, proje kapsamında üretilen çıktıların engelli STK’larına ulaştırıldığını söyledi.

Tanyeri, Avrupa Birliği’nin engellilere etkisini daha görünür kılmak için yürütülen bu faaliyet kapsamında 6 ilde daha toplantı gerçekleştireceklerini ve pandemi ve sert kış koşullarına rağmen çalışmalarına olağanüstü bir gayretle devam ettiklerini belirtti. 

Bölgesel yaygınlaştırma toplantılarında Türkiye’deki engelli STK’larının AB’nin engelliler açısından önemi konusunda gerçekten pek bilgi sahibi olmadığını tespit ettiklerini belirten Tanyeri, bu algının değiştirmek amacıyla engelli STK’larının AB’nin engellilere katkısı hakkındaki farkındalığını artıran faaliyetlere uzun vadede de devam edeceklerini aktardı.  

Bölgesel toplantılarda yaygınlaştırılması yapılan raporlara proje web sitesinden ulaşılabilir: https://avrupaveengellilik.org/ 

HABER : GÜLENAY AKTAN

KAYNAK : VİTRİN HABER

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ