14.07.2024 - Sinop'tan Habere Hoş geldiniz

YEDAŞ AR-GE PROJELERİYLE ZİRVEDE

YEDAŞ AR-GE PROJELERİYLE ZİRVEDE
REKLAM ALANI

Samsun, Ordu, Çorum, Amasya ve Sinop illerinde Kaliteli, kesintisiz ve sürdürülebilir elektrik hizmeti kapsamında 7/24 faaliyet gösteren YEDAŞ, enerji nakil hatlarında buz yükü oluşumunu engellemek için proje geliştirdi.

Kış aylarında yoğun kar yağışı, buzlanma, fırtına, yağmur yağışı gibi olumsuz hava koşulları nedeni ile elektrik dağıtım hatlarında direk devrilmeleri, izolatör ve iletken kopmaları meydana geliyor. Proje kapsamında tasarlanacak sistem ile buz yükü oluşumu için gerekli olan hava şartları sensörler vasıtasıyla tespit edilecek, elektromekanik sistem otomatik olarak devreye girerek iletken üzerindeki buz yükü oluşumunu önlemek için dağıtım hattına fiziksel bir darbe uygulayacak ve hattın çırpma hareketi yapması sağlanacak.

PROJE TÜBİTAK TARAFINDAN DESTEKLENDİ
YEDAŞ bu kapsamda verimlilik sağlanmasına yönelik çalışmalarıyla, TÜBİTAK tarafından desteklenen enerji nakil hatlarında buz yükü oluşumunu engellemek projesi ile sektöründe dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor.

HEDEFİMİZ SIFIR ARIZA
Rekabetçi koşullarda ‘Sürdürülebilir’ başarının sırrını Ar-Ge çalışmalarına verilen öneme bağlayan YEDAŞ, ‘Teknolojik Yatırımlarını’ hızlı bir şekilde sistemine entegre ediyor. YEDAŞ Genel Müdürü Hasan Yasir Bora, “inovasyon hedefli projelerimizi hayata geçirerek, teknolojik yatırımlarımızı ‘İnovasyon’ başlığı altında gerçekleştiriyor, tüm çalışmalarımızda sürdürülebilir, kaliteli enerji ve kesintisiz hizmet misyonunu amaçlıyoruz. Milli akıl ve yerli imkanlar ile geliştirilen çözümlerle dağıtım şebekemizde buz yükü oluşumunun önüne geçmekte kararlıyız. Ürünün yaygınlaştırılması ile ülkemizde buz yükü oluşumundan kaynaklı şebeke arızalarının önlenmesi sağlanacaktır” dedi.

HABER : GÜLENAY AKTAN

KAYNAK : VİTRİN HABER

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ