13.06.2024 - Sinop'tan Habere Hoş geldiniz

SİNOP’TA KASIM AYINDA İHRACAT VE İTHALAT ARTTI

SİNOP’TA KASIM AYINDA İHRACAT VE İTHALAT ARTTI
REKLAM ALANI

2021 yılı Kasım ayında Sinop’tan yapılan ihracat 4 milyon 295 bin $ olarak açıklandı. Kasım ayı ihracatının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13,0 arttığı görüldü. Sinop’un 2021 yılı Kasım ayındaki ithalatı ise 1 milyon 138 bin $ oldu. Aylık ithalat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 86,5 arttı.

DIŞ TİCARET HACMİ 5,4 MİLYON $ OLDU
Mevcut aydaki ithalat ve ihracat verileri toplanarak hesaplanan dış ticaret hacmi, Kasım ayında 5 milyon 433 
bin $ oldu.

EN FAZLA İHRACAT “TURUNÇGİLLERİN YETİŞTİRİLMESİ” ÜRÜN GRUBUNDA GERÇEKLEŞTİ
Kasım ayında Sinop’tan ISIC Rev4 sınıflamasına göre 35 farklı ürün grubunda ihracat gerçekleşti. İhracatta ilk üç sırada; 1 milyon 412 bin $ ile “Turunçgillerin yetiştirilmesi” ürün grubu, 1 milyon 38 bin $ ile “Balık, kabuklu deniz hayvanları ve yumuşakçaların işlenmesi ve saklanması” ürün grubu ve 794 bin $ ile “Çatal-bıçak takımı, el aletleri ve genel hırdavat malzemeleri imalatı” ürün grubu yer aldı.

İthalat ise 35 farklı ürün grubunda gerçekleştirilmiştir. İthalatta ilk üç sırada; 273 bin $ ile “Motorlu veya pnömatik (hava basınçlı) el aletlerinin imalatı” ürün grubu, 220 bin $ ile “Motor ve türbin imalatı” grubu ve 159 bin $ ile “Değerli ana metaller ve diğer demir dışı metallerin imalatı” ürün grubu yer aldı.

İHRACATTA İLK SIRADA GÜNEY KORE YER ALIRKEN, İTHALATTA İLK SIRADA ÇİN YER ALDI
Kasım ayında Sinop’tan 53 farklı ülkeye ihracat yapılmış olup ilk sırada 903 bin $ ile Güney Kore yer aldı. En fazla ihracatın gerçekleştiği ikinci ülke 849 bin $ ile Ukrayna olurken üçüncü sırada 315 bin $ ile Romanya bulunuyor. 
Kasım ayında Sinop’a yapılan ithalatta ise ilk sırada 738 bin $ ile Çin yer aldı. Çin’i 158 bin $ ile Azerbaycan ve 111 bin $ ile Arjantin takip etti. Kasım ayında Sinop’a 21 farklı ülkeden ithalat gerçekleşti.
 HABER : GÜLENAY AKTAN

KAYNAK : VİTRİN HABER

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ