17.05.2024 - Sinop'tan Habere Hoş geldiniz

SİNOP’TA İKAZ VE ALARM SİSTEMİ KURULACAK

SİNOP’TA İKAZ VE ALARM SİSTEMİ KURULACAK
REKLAM ALANI

Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu’nun başkanlığında AFAD Başkan Yardımcısı İsmail Palakoğlu‘nun katılımıyla Sinop Valiliği Toplantı Salonu’nda “Haber Alma ve Yayma İkaz Alarm (Siren) Sistemleri” konulu bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda Kırklareli, Iğdır ve Sinop illerine ASELSAN tarafından ikaz alarm sistemi kurulumunun gerçekleştirileceği açıklandı.

Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu toplantıda Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın, 7126 sayılı Sivil Savunma Kanunun 24`üncü maddesinin kendisine verdiği can ve mal kaybını en aza indirme amacı doğrultusunda; düşman hava saldırıları ile radyoaktif serpinti tehlikesine karşı ülke çapında “Haber Alma ve Yayma, İkaz ve Alarm Sistemi”ni kurma görevi nedeniyle bir çalışma başlattığını belirtti.

ZONGULDAK, KİLİS, GAZİANTEP VE HATAY’DA KURULDU
Bu doğrultuda yapılan çalışmalardan bahseden Karaömeroğlu, “Öncelikle Haber Alma ve Yayma Sistemi günümüz teknolojisi kullanılarak yeniden oluşturulmuştur. Daha sonra Zonguldak`tan başlayarak Kilis, Gaziantep ve Hatay ile devam eden ikaz ve alarm (siren) sistemi kurulumu projeleri günümüz ihtiyaçları ve teknolojisi doğrultusunda hazırlanmıştır. 60 küsur yıl öncesine dayanan söz konusu mevzuatın çok eski olması ve o zamanın teknolojisine göre kurulmuş, kullanılamaz durumda olan ve yetersiz kalan sistemler yerine günümüz teknolojisine uygun yeni sistemler kurulmaya başlanmıştır” diye konuştu.

SİNOP, KIRKLARELİ VE IĞDIR’A KURULACAK
Kurulacak diğer iller hakkında bilgi veren Karaömeroğlu “Nitekim bu kapsamdaki ilk ikaz ve alarm (siren) sistemi 2015 yılında Zonguldak’ta kurulmuştur. Hazırlanan “İkaz ve Alarm Sistemi Yaygınlaştırma Projesi” ile de diğer illerimize kurulmaya başlanmıştır. Bu bağlamda 1. Faz kapsamında Gaziantep, Kilis ve Hatay illerine kurulum işi için 2020 yılı itibariyle tamamlanmıştır. 2. Faz olarak Kırklareli, Iğdır ve Sinop illeri için de ASELSAN ile yeni bir sözleşme imzalanmıştır. Aralık 2021 itibariyle bu illerin siren sistemi kurulmuş olacaktır” şeklinde konuştu.

KASIM’DA TESTLER YAPILACAK
Sinop’ta kurulacak sistem için tarih veren ve sonrasında testlerin yapılacağını belirten Vali Erol Karaömeroğlu, “YKM’nin herhangi bir nedenle devre dışı kalması halinde bütün görevleri TKM tarafından yerine getirilir. Sinop ili siren sistemi geçici kabul muayeneleri için saha testleri 01-20 Kasım 2021 tarihleri arasında geçici kabul muayeneleri ise birkaç ay içinde gerçekleştirilecektir. Bu süre zarfında yapılacak testlerde siren sistemi birkaç defa maksimum ses seviyesinde toplu olarak çaldırılacaktır. Ancak testlerin büyük bir bölümü düşük ses seviyesinde yapılacaktır. Kabul muayeneleri sırasında, halkın ikaz ve alarm seslerini tanıması için bu testler bir fırsata dönüştürülmelidir. Bu nedenle yapılacak duyurularda ve ilanlarda siren seslerinin ne anlama geldiği ve bu sesleri duyunca neler yapılması gerektiği anlatılarak doğal ortamda gerçek bir sivil savunma eğitimi verilmiş olacaktır” ifadelerini kullandı.

SİNOP VE İLÇELERİNE KURULUM YAPILACAK
Toplantıda yaptığı konuşmada “Haber Alma ve Yayma İkaz Alarm (Siren) Sistemleri” konusunda teknik bilgiler veren AFAD Başkan Yardımcısı İsmail Palakoğlu, 2020 yılında Suriye sınırındaki Gaziantep, Hatay ve Kilis illerimizde siren sistemleri kurularak işletmeye alındığını İkinci olarak Sinop, Kırklareli ve Iğdır il ve ilçelerine kurulum yapılacağını söyledi.

Palakoğlu; “Gerek afetsellik açısından gerekse jeopolitik konumu itibariyle ülkemizde bu sistemlerin devamlı çalışır halde tutulması son derece önemlidir. Günümüz teknolojisine uygun bir şekilde oluşturulan ve ilk prototip sistemi Zonguldak ilimizde 2014 yılında kurulmuştur. Bu sistemin milli imkanlarla üretilmesi şartıyla ASELSAN ile protokol imzalanmıştır. Bu sistemlerin kurulumunda ki önceliğimiz şehirlerimizin stratejik konumu ve kritik tesisler dikkate alınarak yıllara sari olarak ülke çapında yaygınlaştırılması kararlaştırılmıştır. 2020 yılında Suriye sınırındaki Gaziantep, Hatay ve Kilis illerimizde siren sistemleri kurularak işletmeye alınmıştır. İkinci olarak Kırklareli, Iğdır ve Sinop il ve ilçelerimize kurulum yapılacaktır. Sinop’ta kurulacak sistemle ilgili Kurumlarınızda yapılacak çalışmalarda, AFAD ve ASELSAN ekiplerine gerekli kolaylığın sağlaması büyük önem arz etmektedir”

Toplantıya Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, Sinop İl Emniyet Müdürü Cahit Şahin, Sinop İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hakan Başakçı, Sinop İl Sağlık Müdürü Fatih Reyhanlıoğlu, AFAD yetkilileri ve ASELSAN yetkilileri katıldı.
 HABER: GÜLENAY AKTAN

KAYNAK : VİTRİN HABER

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ