18.05.2024 - Sinop'tan Habere Hoş geldiniz

SİNOPLULAR ONU ÇOK SEVERDİ, KESİNLİKLE KORUNMALI

SİNOPLULAR ONU ÇOK SEVERDİ, KESİNLİKLE KORUNMALI
REKLAM ALANI

Sinoplular 26 yıl önce hayatını kaybeden, merhum Dr. Ahmet Örs’e ait otomobilin korunmasını istiyor. 

Sinop‘un sevilen eski doktorlarından merhum Ahmet Örs’ün yıllarca kullandığı otomobili hatıralarıyla baş başa kaldı. Sinoplular antika otomobilin korunarak sergilenmesini istiyor. 

Sinop’ta 1958 yılından itibaren doktorluk yapan ve ölümüne kadar kentte maddi kazanç gözetmeden verdiği sağlık hizmetiyle halkın büyük sevgisini kazanan merhum Dr. Ahmet Örs’ün yıllarca kullandığı aracı, evinin bahçesinde adeta tarihe meydan okuyor. Çevre sakinleri ölümü ardından kendi isminin verildiği caddede bulunan merhum Örs’e ait otomobilin korunarak gelecek nesillere taşınmasını istiyor. 

SİNOPLULAR ONU ÇOK SEVERDİ, KESİNLİKLE KORUNMALI
Otomobilin gerekli onarımlarının yapılarak sergilenmesi gerektiğini belirten çevre sakinlerinden Ahmet Ustabaş, Sinop’un sevgilisi olan merhum doktorun anılarının yaşatılmasını arzu ettiklerini dile getirdi. 
Ustabaş; “Bu araba Dr. Ahmet Örs’e ait. Anadol marka otomobilin en son modeli olan bu araca rahmetli gözü gibi bakıyordu. 1995 yılında vefatından sonra çocukları hatıra diye elinden çıkartmadı. Şu anda bu araç çalışır vaziyette. Bence merhum doktorumuzun anısına bu araç onarılarak Sinop’un en nadide yerinde sergilenebilir. Biliyorsunuz, Dr. Ahmet Örs’ü Sinop’ta sevmeyen yoktur. O açıdan bu otomobil Sinop için çok önemli ve büyük bir hatıra” diye konuştu. Ustabaş, konuyla ilgili devlet yetkililerinin harekete geçmesini istedi.   

ÇOCUKLARIM BU ARABADA BÜYÜDÜ. İSMİNE GALAKTİKA DERDİK
3 çocuk babası Merhum Dr. Ahmet Örs’ün hayattaki tek çocuğu olan Necmiye Örs Direr ise, kendilerinin de tek isteğinin babalarının hatırasını yaşatmak olduğunu söyledi. 

Dr. Ahmet Örs’un 1982 yılından 1995’te vefatına kadar otomobili kullandığını kaydeden Necmiye Örs Direr, “Biz de bunu tüm kalbimizle istiyoruz. Bizim için değeri ölçülemez. Bu konu kardeşimin ilgilendiği bir konuydu. Planlarımız vardı. Kardeşimin vefatıyla paramparça olduk. O araba çocuklarımın da içinde büyüdüğü, hatta ikisinin araba kullanmayı öğrendiği otomobil. Farlarının orijinalliği nedeniyle çocuklar ve biz de tabii Galaktika derdik. Bir TV dizisinden esinlenerek. Öyle anılarımız var ki, kitap doldurur” diye konuştu.JHABER: GÜLENAY AKTAN

 KAYNAK: VİTRİNHABER

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ