25.07.2024 - Sinop'tan Habere Hoş geldiniz

SİNOP MEYDAN PROJESİ İÇİN İLK KEPÇE DARBESİ VURULDU

SİNOP MEYDAN PROJESİ İÇİN İLK KEPÇE DARBESİ VURULDU
REKLAM ALANI

Tarihi kale surlarının önünü açacak Sinop Meydan Projesi eski dispanser binasının yıkımı ile başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresince (TOKİ) Sinop‘ta hayata geçirilecek Kent Meydanı Millet Bahçesi Projesi, başladı.

Toplam 50 bin 83 metrekarelik alanı kapsayacak proje çerçevesinde İl Özel İdaresi ekiplerince söz konusu alanda bulunan eski dispanser binasının  yıkımı gerçekleştirildi. Böylelikle şehrin 30 yıllık hayali olan Sinop Meydan Projesi’nde ilk somut adım atılmış oldu. Binanın yıkımının ardından müteahhit firmaya yer teslimi yapılacağı ve alanda başlayacak çalışma ile projenin ilerleyen safhalarında yerinden olacak esnaflar için çarşı inşa edileceği öğrenildi. Yıkılan dispanserin bulunduğu alanda şehrin siluetine uygun biçimde turizme yönelik tek katlı standart dükkanlar yapılacağı belirtildi. Projenin devamı için ise sonbahar işaret edildi. Sinop’un turizm sezonunun olumsuz etkilenmemesi için surların önünde olacak yıkımlar bir süre bekletilecek. Ardından o binalarda yıkılarak tarihi ve doğal güzellikler ortaya çıkartılacak.

Yıkım çalışmaları takip eden AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş, gazetecilere, Sinop’un 40 yıllık hayalinin artık gerçeğe dönüştüğünü söyledi.

Maviş, “Meydan Projesi’nin bugün burada ilk somut ve fiili adımını atıyoruz. Ağız ve Diş Sağlığı olarak bilinen ve son dönemde de Adliye Ek Hizmet Binası olarak görev yapan binanın yıkımını gerçekleştirdik. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, “Sinop’un 30 yıllık bir rüyası Meydan Projesi’nin bugün ilk kazma vuruşunu gerçekleştiriyoruz. Amacımız bir ekip olarak hep birlikte el ele Sinop’un bütün rüyalarını ve hayallerini gerçekleştirmek. Hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan ise “Sinop biliyorsunuz vizyonunu eğitim, kültür ve turizmden yana koymuş bir kent. Biz de bu vizyonla örtüşen her projenin yanında olacağımızı defalarca ifade etmiştik. Sinop için bir çivi çakana Sinop için bir taş üzerine taş koyan herkese teşekkür ederiz. Çok önemli buluyoruz. Çok gecikmiş ama mutlaka bundan sonrasında çok süratli bir şekilde proje hayata geçecek” sözlerini kullandı.

HABER : GÜLENAY AKTAN

KAYNAK :HABER 57

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ