20.04.2024 - Sinop'tan Habere Hoş geldiniz

SİNOP İHH’dan ÇİN MALLARINA “BOYKOT” ÇAĞRISI

SİNOP İHH’dan ÇİN MALLARINA “BOYKOT” ÇAĞRISI
REKLAM ALANI

İHH İnsani Yardım Vakfı Sinop Şubesi tarafından Doğu Türkistan’da yaşanan insanlık zulmüne tepki gösterildi.

Sinop’ta İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) önünde toplanan grup adına basın açıklaması yapan Sinop İHH Başkanvekili Kadir Bilgili 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana kitlesel olarak en büyük özgürlükten men etme operasyonunun Doğu Türkistan’da yürütülmekte olduğunu söyledi.

Çin yönetiminin kadın-erkek, genç-yaşlı demeden Doğu Türkistan’da yaşayan Müslümanları kamplara toplandığını ifade eden Bilgili şunları söyledi: “2014 yılından itibaren Teröre Kara Sert Darbe Operasyonu ve ilan edilen 75 Aşırılık Belirtisiyle başlatılan keskin saldırılar, 2017 Nisan’dan itibaren Doğu Türkistan genelinde yoğun bir şekilde kurulmaya başlayan ve sayıların 1.200’ü geçtiği belirtilen toplama kamplarıyla bambaşka bir noktaya taşındı. Evlerinden çocuk ve eşlerinden, anne-babalarından akraba ve arkadaşlarından işlerinden, okullarından hasılı en sevdiklerinden kopartılan, dünyanın en ağır işkence ve mahrumiyetlerini yaşayan 3-8 milyon Doğu Türkistanlı Çin’in gönüllü mesleki eğitim kamplarında soykırıma uğruyor.”

TACİZ, TECAVÜZ VE İŞKENCE
Yaşanan zulme sessiz kalmayacaklarını dile getiren Kadir Bilgili, “Çin’in genel hukuk ilkesi olarak bilinen masumiyet karinesini hiçe sayan ‘suçu önceden önleme prensibi’ ile herhangi bir suçu bulunmayan ve mahkeme edilmeyen milyonlarca insan “ayrımcılık, aşırılık ve terör” suçlamalarıyla toplama kamplarına dolduruldular. Burada kalabalık hücrelerde sırt üstü yatabilecek kadar bir yer bile bulamayan insanlar yoğun beyin yıkama faaliyetlerine ve işkencelere maruz kalıyorlar. Toplama kamplarında keyfî güç kullanımı, özgürlüğün sistematik olarak kaldırılması, kültür ve inançların tahkiri, ideolojik baskılama, insanlıktan çıkarma, taciz, tecavüz, fiziki ve psikolojik işkence, cinayet ve soykırım suçları işlenmektedir. Kısacası bu kamplar, tüm insan haklarının ihlal edildiği yerlerdir.Çin, BM İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nde ilan edilen tüm hakları gasp etmekte, BM Soykırım Sözleşmesi’nde bulunan beş maddenin tamamını ve dahi Roma Statüsü’nde düzenlenen Soykırım Suçu ve İnsanlığa Karşı Suçlar’ın tamamını ihlal etmektedir” ifadelerini kullandı.

ÇİN MALLARI BOYKOT EDİLMELİ
“Dünyanın insanlık adına Doğu Türkistan için söyleyecek bir sözü olmalı” diyen Sinop İHH Başkanvekili Kadir Bilgili sözlerini şöyle tamamladı: “Doğu Türkistan’daki toplama kampları kayıtsız şartsız bir an evvel kapatılması gerektiğini savunarak, “Bölgede uygulanan tüm hak ihlallerine derhal son verilmelidir. BM, Çin’in insan haklarını ayaklar altına alan toplama kampları vahşetini derhal durduracak sahici adımlar atmalıdır. Çin bu zulmü sonlandırıncaya kadar tüm dünya halkları Çin mallarını boykot etmelidir” 

HABER : GÜLENAY AKTAN

KAYNAK : VİTRİN HABER

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ