25.07.2024 - Sinop'tan Habere Hoş geldiniz

BAKAN YARDIMCISI SİNOP İÇİN TARİH VERDİ

BAKAN YARDIMCISI SİNOP İÇİN TARİH VERDİ
REKLAM ALANI

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Sinop Tarihi Cezaevi ve Müzesi restorasyonunda yüzde 24 seviyesine ulaşıldığını belirterek, çalışmaların 2022 sonunda tamamlanacağını söyledi.

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan ve beraberindeki heyet, Sinop Tarihi Cezaevi ve Müzesi’nde devam eden restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi ve çalışmalarla ilgili brifing aldı.

TARİHİ MEKANI BİR AN ÖNCE AÇMAYI ARZULUYORUZ
Birifing ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Sinop Tarihi Cezaevi ve Müzesi’nin Türkiye’nin en önemli tarihi değerlerinden biri olduğunu belirterek, tarihi mekanlardaki restorasyon çalışmalarını en kısa zamanda tamamlayarak halkın hizmetine açmayı arzuladıklarını dile getirdi. 2022 yılının ikinci çeyreğinde çalışmaların tamamlanmasını beklediklerini kaydeden Bakan Yardımcısı  Alpaslan sözlerini şöyle sürdürdü: “Sinop Tarihi Cezaevi ve Müzesi’nin Dünya Miras Listesi’ne girmesi için çalışmalarımızı yoğun şekilde devam ettirmekteyiz. Bizim planlamamıza göre yüzde 30’lar seviyesinde olmamız gerekiyordu ama Sinop Tarihi Cezaevi ve Müzesi restorasyonunda şu anda yüzde 24 seviyesindeyiz. Projenin nihayete ermesi için son tarih bizim için 2022 yıl sonu. İlk projede Mayıs 2022’de tamamlanması gerekiyordu ilave işlerle birlikte inşallah 2022’nin sonunda tamamlayacağız. Bu çerçevede de insanlarımız da merak ediyor geliyorlar. İl dışında gelenler tabi burayı da görmek istiyor. Gerekli tedbirler alınarak işin de yavaşlamasına engel olmayacak şekilde onlara müsaade ederiz” 

BU PROJE ÇOK ÖNEMLİ BİR DESTEĞİ HAK EDİYOR
AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ise Sinop Tarihi Cezaevi ve Müzesi’nin restorasyon projesinin AB-Türkiye arasındaki kültürel diyaloğa önemli katkı sunduğunu hatırlattı.Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, “Bu mekanın diyaloğa katkıda bulunacak bir hale dönüştürülmesine Avrupa Birliği’nin de katkıda bulunmasından bunun bir parçası olmasından büyük gurur duyduğumu söylemek istiyorum. Avrupa Birliği Türkiye ilişkileri kapsamında kültürlerarası diyaloğa da katkı sunan önemli bir anahtar değerde olduğunu düşündüğün bir proje. Aynı zamanda hoşgörü ve saygıya da çok önemli katkıda bulunan bir proje olduğunu düşünüyorum. Binanın açılması umarım bir an önce hızlı bir şekilde gerçekleşebilir. Bu çalışma çok önemli bir desteği hak ediyor. Açıldığı gün de burada bulunmaktan büyük memnuniyet duyacağım” diye konuştu.

Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş, Kültür ve Turizm Bakanlığı Stratejik Planlama Dairesi Başkanı Hakan Tanrıöver, Sinop İl Genel Meclisi Başkanı Yakup Üçüncüoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Metin Süren, AK Parti Sinop İl Başkanı Uğur Giresun ve diğer ilgililerin de yer aldığı heyet, daha sonra restorasyon çalışmalarının yürütüldüğü tarihi buzhane binasında da incelemelerde bulundu.

HABER : GÜLENAY AKTAN

KAYNAK : VİTRİN HABER

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ