20.04.2024 - Sinop'tan Habere Hoş geldiniz

Zorunlu göçün 100. yılı

Zorunlu göçün 100. yılı
REKLAM ALANI

Türkiye’deki Mübadil Dernek ve Kuruluşlarca ülke genelinde her sene mübadele sözleşmesinin yıl dönümünde düzenlenen anma etkinliğin Sinop’ta bu yıl 9.’su düzenlendi

Sinop Mübadele ve Balkan Halkları Kültür Araştırmaları ve Dayanışma Derneği üyeleri, Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti ile Yunan Hükümeti arasında, Türkiye’de yerleşik Rum-Ortodokslar ile Yunanistan’da yerleşik Türk-Müslümanların zorunlu göçünü öngören Mübadele Sözleşmesinin imzalanmasının 100. yılı dolayısıyla düzenlenen program kapsamında bir araya geldi. 


Valilik binası önünde başlayan program Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Törente konuşan Sinop Mübadele ve Balkan Halkları Kültür Araştırmaları ve Dayanışma Derneği Başkanı Kenan Aral, “Selanik doğumlu şairimiz Nazım Hikmet, ‘Uyumak şimdi, uyanmak yüzyıl sonra’ demişti sevgilisine. Biz mübadiller için yazılmış sanki. Sevdalısı olduğumuz Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzüncü yılını kutlarken ister istemez yüreğimizin bir köşesinde bir burukluk taşıyoruz. Zira 2023, sadece Cumhuriyetimizin kuruluşunun değil aynı zamanda nüfus mübadelesiyle ata yurttan ana yurda savruluşumuzun da yüzüncü yılına denk geliyor. Ve bugün biz mübadil çocukları ve torunları, aile tarihimizin yazıldığı ve bir anlamda kaderimizin değiştiği o tarihi karmaşık duygularla anmak için bir araya toplanmış bulunuyoruz. Bir yanımızda elbette keder var. Atalarımızın bir asır önce terk etmek zorunda kaldıkları vatan bildikleri şehirleri, kasabaları, köyleri çok özledik. Selanik, Langaza, Kavala, Sarışaban, Drama, Serez, Kesriye, Karaferye, Vodina, Karacaova, Ağustos, Yenice-i Vardar, Kayalar, Yanya, Preveze, Parga, Florina, Nasliç, Kozana, Grebene, Kandiye, Hanya, Resmo, Yerapetra, Sakız, Midilli, Limni ve diğer yerleşim yerleri buram buram tütüyor burnumuzda” dedi.

Daha sonra Belediye Bandosu işliğinde İskele Meydanına gelen mübadiller yapılan dua ardından denize çelenk bıraktı. Katılımcılara pilav dağıtımı gerçekleştirildi. 

HABER: Gülenay Aktan

kaynak:vitrin haber

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ