25.07.2024 - Sinop'tan Habere Hoş geldiniz

TARİHİ CEZA EVİ

Sinop cezaevi yaklaşık 13000m2 lik bir alanı kaplar.

TARİHİ CEZA EVİ
REKLAM ALANI

CEZAEVİ

Sinop adı geçtiğinde her zaman ilk akla gelen doğal güzelliğinin yanı sıra sürgünleri, kaçmanın imkansızlığı ve zaman zaman cezasını orada çekmiş ünlü kişileri ile anılan tarihi cezaevidir. (Ünlü şair Sebahattin Ali / Aldırma gönül gibi)

Sinop cezaevi yaklaşık 13000m2 lik bir alanı kaplar.

1214 yılında şehrin Selçuklular tarafından alınışının anısına Sultan İzzeddin Keykavus tarafından yaptırılan iç kale içinde yer alır. Tersane ve zindan olarak kullanılmıştır.

1877 den itibaren Osmanlılar zamanında da tersane ve zindan olarak kullanılmış, zamanın en mükemmel harp gemileri burada yapılmıştır.

1887 yılında U tipi hapishane binasına dönüştürülmüştür..Firarın mümkün olmadığı bu yerde örnek bir uygulama başlatılmış, mahkumlara zamanlarını değerlendirmek ve psikolojilerini rahatlatmak için el sanatları öğretilmiş, işlemecilik, marangozluk, örgü, kuyumculuk ve oymacılık gibi sanatlarla üretime yöneltilmişlerdir.

Üretilen eşyalar dışarıya satılarak mahkumların ihtiyaç paralarını çıkarmaları sağlanmıştır. Günümüzde gemi maketi yapımcılığının temelleri buradan gelmiştir..

1997 yılında boşaltılmış ve 1999 yılında Kültür bakanlığına tahsis edilmiştir..

Sosyal etkinlikler alanı. Galeriler,Konferans salonu. Satış reyonu, Kafeterya gibi fonksiyonlar kazandırılarak Kültür komplexi halinde halkın hizmetine sunulması düşünülmektedir.

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ