25.07.2024 - Sinop'tan Habere Hoş geldiniz

SİNOP’TA VERGİ HAFTASI KAPSAMINDA TÖREN DÜZENLENDİ

SİNOP’TA VERGİ HAFTASI KAPSAMINDA TÖREN DÜZENLENDİ
REKLAM ALANI

Sinop’ta 33. Vergi Haftası kutlamaları kapsamında tören düzenlendi. Sinop Valiliği önünde düzenlenen törende Sinop Defterdarı Naci Günaydın tarafından Atatürk anıtına çelenk sunuldu. Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla devam eden programda bir konuşma yapan Sinop Defterdarı Naci Günaydın, insanlara vergi bilincinin çok daha küçük yaşlarda anlatılması gerektiğini söyledi.

Günaydın; “İlki, 1989 yılında kutlanmaya başlanan Vergi Haftası etkinliklerinin bu yıl 33’üncüsünü kutlamak üzere toplanmış bulunuyoruz. Amacımız; kamuoyunda farkındalık oluşturmak suretiyle verginin önemi ve kalkınmaya olan etkilerinin anlatılması, gönüllü vergi uyumunun sağlanması ve aynı zamanda, toplumda vergi bilincinin oluşturulmasıdır. Vergi ödevi, bilindiği üzere kaynağını Anayasa’nın 73’üncü maddesinden almaktadır. Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, mali gücüne göre, vergi ödemekle yükümlüdür. Vergi yükünün adaletli ve dengeli dağılımı, maliye politikasının sosyal amacıdır. Gelir İdaresi Başkanlığınca vergi vermenin kutsal bir vatandaşlık görevi olduğu, esas alınarak vergi bilincinin çok daha genç yaşlarda anlatılmasının önemli olduğuna vurgu yapılmaktadır. 

YAPILAN KANUNİ DÜZENLEMELERLE ÇOK ÖNEMLİ MALİ KOLAYLIKLAR SAĞLANDI
Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından geçen bir yılda yapılan kanuni düzenlemelerle çok önemli mali kolaylıklar sağlandığını ifade eden Defterdar Günaydın, bu kapsamda mükelleflere de önemli imkanlar sunulduğunu söyledi. Günaydın; “Bizler Sinop Defterdarlığı olarak, geçen yıllarda olduğu üzere diğer kurumlarımızla birlikte koordineli olarak, Kayıt dışı ekonomi ve haksız rekabet ile mücadeleye ve denetimlerimize devam edeceğiz. Sorumluluk ve hesap verilebilirlik ilkeleri çerçevesinde vatandaş ve çözüm odaklı, şeffaf ve katılımcı bir yönetim anlayışını, İl düzeyinde en iyi şekilde yerine getirme çabası içerisinde olacağız. 

11 Ağustos’ta Sinop’ta ve bölgesinde yaşanan sel felaketinin ardından vergisini zamanında ödeyemeyen mükelleflere mali kolaylıklar sağlandı. Ayrıca basit usulde vergilendirilen mükelleflerin ticari kazançlarının gelir vergisinden istisna edilmesi ve bu mükelleflerin yıllık gelir vergisi beyanname verme yükümlülüklerinin kaldırılması, çiftçilere yapılan tarımsal destekleme ödemelerinin gelir vergisinden istisna edilmesi ve geçmişte yapılan kesintilerin ise iade edilmesi, Gelir Vergisi Kanununda yapılan değişiklik ile Asgari ücretten vergi alınmaması ve diğer ücretli çalışanların maaşlarından asgari ücret tutarı kadar kısmının istisna tutulması, temel gıda KDV oranlarının yüzde 8’den yüzde 1’e düşürülmesi hususları getirilen mali kolaylıklar sağlanmıştır” dedi.
Yapılan konuşmanın ardından vergi haftası açılış töreni sona erdi.

Vergi haftası etkinlikleri kapsamında ayrıca Sinop Defterdarı Naci Günaydın, beraberindeki Defterdar Yardımcısı Yurdakul Taşçı ve defterdarlık personeli ile birlikte Vali Erol Karaömeroğlu’nu ziyaret ederek hafta kapsamında düzenlenecek olan etkinlikler hakkında bilgi verdi. 

HABER : GÜLENAY AKTAN

KAYNAK : VİTRİN HABER

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ