25.07.2024 - Sinop'tan Habere Hoş geldiniz

SİNOP’TA İMAR PLANI BİR HAFTAYA ASKIYA ÇIKIYOR

SİNOP’TA İMAR PLANI BİR HAFTAYA ASKIYA ÇIKIYOR
REKLAM ALANI

Sinop’ta adeta kangren haline dönen imar planı ile ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Mekânsal Planlama Genel Müdürü Yavuz Erdal Kayapınar yaptığı açıklamada; “ 1/25.000 ölçekli çevre düzeni planı ile ilgili değişiklikler yapılarak bir hafta sonra askıya çıkartılacak” dedi.   

Geçtiğimiz hafta Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan’ın, Sinop gündemine dair yaptığı açıklamasında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına 1/25.000’lik planların teslim edildiğini, Bakan Murat Kurum’un talimat vermesine rağmen Mekânsal Planlama Genel Müdürünün talimatı yerine getirmediğini belirtmişti.  

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Mekânsal Planlama Genel Müdürü Yavuz Erdal Kayapınar, Sinop’ta Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü konferans salonunda imar planıyla ilgili açıklamada bulundu. 

PLAN UYUMSUZLUKLAR NEDENİYLE İPTAL EDİLDİ
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Mekânsal Planlama Genel Müdürü olarak 1/25.000 ölçekli çevre düzeni planı ve onunla ilgili sorunları ve kararları görüşmek üzere Sinop’a geldiğini belirten Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Mekânsal Planlama Genel Müdürü Yavuz Erdal Kayapınar; “Yerelde Sinop Merkez ilçesinin 1/5.000 nazım imar planı ve 1/1.000 uygulama imar planı nüfus yoğunluğu, donatı alanlarının dağılımı, kurum görüşlerine göre gerekli sentez ve analizlerin yapılmaması, kıyı kanununa bazı aykırılıklar sebebiyle ve peşinde 1/25.000 ölçekli çevre düzeni planına uyumsuzluklar nedeniyle yargı kararı ile iptal edilmiştir. Biz bu çerçevede gerek belediye gerek bakanlık bu işin üzerindeyiz. Bağlayıcı bir plan olan 25.000 ölçekli çevre düzeni planı sadece Sinop’ta yok. İzmir’de, Zonguldak, Trakya’da Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da da aynı şekilde 25.000 ölçekli çevre düzeninin planları var” dedi. 

PLANA UYGUN ALT ÖLÇEKLİ PLAN ÜRETMEK ÖNEMLİ
Bağlayıcı bir plana uygun alt ölçekli planlar üretmenin önemli olduğuna vurgu yapan Kayapınar; “Bu planlar doğrultusunda alt ölçekli planlar ürettiğin zaman en azından bu plana aykırılıklardan dolayı bu plan iptal edilmez. ‘25.000 ölçekli çevre düzeni planı bakanlıkta takıldı’ gerçekten buna katılamıyorum. Bu bizi üzmüştür, bunu böyle demek gerçeği yansıtmıyor. Birazda kolaycılık olduğunu düşünüyoruz. 3194 sayılı imar kanununda 2018 yılı Kasım ayında bir değişiklik yapıldı ve bir ek madde eklendi. Bu madde de 25.000 ölçekli çevre düzeni planlarında planları 5 yıl içerisinde nazım imar planlarına dönüştürülmek zorundadır diyor. 5 yıl içerisinde de bu planlarda revizyon yapılmaz. Değişikliklerle ilgili hususlar ise yönetmelikte belirtilen kurallara göre yürütülür diyor. Dolayısıyla belediye tarafında bakanlığımıza sunulan 25.000 ölçekli çevre düzeni planı teklifinde sadece burayı tekrar vurguluyorum plan değişikliği niteliğine sahip teklifler olumlu olarak değerlendirilmekte. Az önce yukarıda yaptığımız toplantıda da bu konuları tekrar kararlaştırdık, dolayısıyla aşırı nüfus artışı getiren yani teknik bir hesaba dayanmayan, çok geniş alanları açan plan teklifi bizim nazarımızda ve mevzuat açısından plan revizyonu olarak değerlendiriliyor. Dolayısıyla şu aşamada plan revizyonu yapamıyoruz. Plan üzerindeki değişiklik niteliği gerektiren hususları yapıyoruz, yukarıda o kararları da almıştık. Aynı kararları 3 Temmuz’da da tekraren yapmıştık. Dolayısıyla plan üzerinde plan hükümlerinde ve kamu yapıları ile ilgili hususlarda plan değişikliklerini en kısa sürede Sinop’un kamuoyuna sunacağız. Sayın bakanımızın talimatları başımızın üstündedir. Bunun aksi zaten söz konusu olmaz. Bakanımız bize her zaman bir görev verdiğinde şunu söyler ‘hukuk çerçevesinde yürütün’. Biz de planları her ne görev veriliyorsa bunu hukuk çerçevesine oturtmak zorundayız. Böyle yürütüyoruz, böyle de yürüteceğiz” diye konuştu. 

BAKANIMIZ SİNOP PROJELERİNE ÖNEM VERİYOR
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un, Sinop projelerine son derece önem verdiğini hatırlatan Kayapınar; Bende sayın bakanımızla birçok defa geldim. Hakikaten bir Sinoplu’dan daha fazla projelere önem veriyor. Ben Sinop merkezinde meydan projesi ve millet bahçesi projesinin Sinop tarihinde en önemli bir proje diye yıllardır da konuşuluyor sanırım bildiğim kadarıyla.  Atılan adımın başlayan sürecin çok önemli olduğunu düşünüyorum” dedi. 

ALT ÖLÇEKLİ PLANLARDA BELEDİYE KENDİ KARARLARINI ÜRETECEK
Sinop Merkez ilçe 25.000 ölçekli çevre düzeni planı hakkında Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan ile Ankara’da iki defa görüşerek yol haritasını o zaman belirlediklerine vurgu yapan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Mekânsal Planlama Genel Müdürü Yavuz Erdal Kayapınar sözlerini şöyle sürdürdü; “Ne yapılması gerektiğini anlattık. Daha önce 3 Temmuz’da Sinop’ta aldığımız kararlar çerçevesinde 25.000 ölçekli çevre düzeni planı üzerinde arazi kullanım planı olarak ayrılmış, konut dışı kentsel çalışma alanlarını kaldırıyoruz. Buradaki kararları kentsel yerleşim alanı yada kentsel gelişim alanı olarak belirliyoruz. Dolayısıyla alt ölçekli planlarda belediye başkanlığı belediyenin teknik personelleri bu konuda çalışıp kendi kararlarını imar planları çerçevesinde üreteceklerdir. 
Diğer bir konu turizm alanlarında bu Sinop’ta daha çok tatil köyü, otel, butik otel, apart, pansiyon bu tür turizm geliştiğini görüyoruz. Burada da daha önce 25.000’lik ölçekli planda şuan da yürürlükteki planda olan kararlarda turizm alanlarıyla ilgili parsel büyüklükleri, emsalleri, yükseklikleri konusunda belediyenin taleplerini de öne alarak bu doğrultuda yeniden düzenliyoruz. Hatta kentsel yerleşim alan içerisinde yer alan turizm alanlarında karar verme süreçlerini alt ölçekli planlarda yine serbest bırakarak yerel idarenin yani belediyenin kararlarına bırakıyoruz. 

1.000’LİK VE 5.000’LİK PLANI GECİKTİRECEK ENGEL YOK
Kısaca şunu özetleyebilirim şuan 1/25.000 ölçekli çevre düzeni planı yürürlükte, bunu herkesin bilmesi lazım. Belediyenin 1/5.000 ölçekli nazım imar planı ve 1/1.000 ölçekli uygulama imar planını geciktirecek, ortadan kaldıracak hiçbir hukuki ve teknik engel bulunmamaktadır. Eğer 25.000 ölçekli planın yenilenmesi konusunda bir gecikmeden söz ediyorsa bunu hiç bahane etmemiz lazım. Çünkü yürürlükte bir plan var. Senin alt ölçekli planların ona aykırı olarak yürütülmüş. Bunu ona uydurmak durumundasın. Buradan hareketle bizlerde bu işlerin iyi niyetle biran önce bitirilmesini istiyoruz. Başkanın da iyi niyetli olduğunu ben kendim inanarak söyleyeyim. Ancak onun üzerinde de bir takım baskılar vardır muhakkak. Yukarıda belirttiğim kararları, yapacağımız düzeltmeler çerçevesinde plan değişikliği niteliğindeki değişiklikleri buradan söylüyorum. Önümüzdeki hafta bir hafta içerisinde bu değişiklikleri yaparak, sayın bakanımızın da onayıyla önümüzdeki hafta inşallah Sinop kamuoyuna duyuracağız ve planları askıya çıkartacağız. Bu vesile ile sizlere çok teşekkür ediyorum, değerli Sinoplulara selam ve saygılarımı sunuyorum”.     

HABER : GÜLENAY AKTAN

KAYNAK : VİTRİN HABER

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ