25.07.2024 - Sinop'tan Habere Hoş geldiniz

SİNOP KADINLARINDAN TİYATROLU EYLEM

25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü kapsamında sokak tiyatrosu düzenledi.

Sinop Kadın Platformu üyeleri 25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü kapsamında sokak tiyatrosu düzenledi. İskele Meydanı Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen ‘Kestim Kara Saçlarımı’ adlı sokak tiyatrosunda, kadına biçilen iyi anne, iyi eş rolüne; bu rolle kadının hezeyanlarına hapsedilişine isyanı ele alındı.  CHP Sinop İl Başkanı İnan Savaş Yüksel ve Merkez İlçe Başkanı Mustafa Tolga Kara’da etkinliğe katılarak kadınlara destek verdi. 

Sinop Kadın Platformu adına konuşan Asuman Aydoğdu, milyonlarca kadının normalleştirilen erkek şiddeti tehdidi ile yaşamaya zorlandığını söyledi. Ayroğdu: “Biz kadınlar dünyanın dört yanında 25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Gününde eşitsizliği, yoksulluğu, şiddet, ve savaşları üreten erkek egemenliğine karşı isyanımızı yükseltmek için alanlardayız.  İsyandayız çünkü; dünya genelinde her gün az 137 kadın en yakınındaki erkek tarafından öldürülüyor. İsyandayız çünkü; her 3 kadından biri yakın aile fertlerinden biri yada eski eşi tarafından fiziksel yada cinsel şiddete maruz kalıyor. İsyandayız çünkü; her yıl 12 milyon kız çocuğu zorla evlendiriliyor ve milyonlarca kadın normalleştirilen erkek şiddeti tehdidi ile yaşamaya zorlanıyor” dedi. 

Yasaların yetersiz kaldığını, her türlü baskı, şiddet ve ayrımcılığa rağmen susmayacaklarını ve itaat etmeyeceklerini belirten Asuman Aydoğdu, “Acıttığınız kadınlardan korkun. Acıları büyük olanın öfkesi de direnci de büyük olur. Hayatlarımızdan vazgeçmiyoruz, haklarımızdan vazgeçmiyoruz. Hayallerimizden vazgeçmiyoruz. Eşitlikten vazgeçmiyoruz. Özgürlüğümüzden vazgeçmiyoruz. Mücadelemizden vazgeçmiyoruz” diye konuştu. kaynak vitrin haber

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ