20.04.2024 - Sinop'tan Habere Hoş geldiniz

DR.YÜKSEL ; SAĞLIKLI GELECEK İÇİN AKILCI ANTİBİYOTİK KULLANMALIYIZ

DR.YÜKSEL ; SAĞLIKLI GELECEK İÇİN AKILCI ANTİBİYOTİK KULLANMALIYIZ
REKLAM ALANI

Sinop Atatürk Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Saim Yüksel, antibiyotik kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgiler verdi. Gereksiz antibiyotik kullanımının sağlığı olumsuz yönde etkilediğine vurgu yapan Sinop Atatürk Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Saim Yüksel, doktor tavsiyesi ile kullanılması gereken antibiyotiklerin her hastalıkta müracaat edilmesi gereken tek çözüm olarak görülmemesi gerektiğinin altını çizdi. Yüksel; “Günümüzde hem ilaçlara ulaşımın kolay olması hem de en ufak rahatsızlığımızda ilaç kullanma yoluna gittiğimiz için gerekli gereksiz bir sürü ilaç kullanmaktayız.

Bilindiği üzere ilaç ile zehir arasındaki fark sadece dozudur. Antibiyotikler için ise bunun yanısıra gereksiz antibiyotik kullanımı, dirençli mikroorganizmaların ortaya çıkmasına ve bu dirençli mikroorganizma ile enfekte olan birçok insanın da pahalı tedavilerle tedavi edilmesine hatta ölİTRİmesine neden olmaktadır. Bu da istenmeyen ölümler ve ülke ekonomisine ciddi bir yük getirmektedir. Bunun için özellikle gelişmiş ülkeler gereksiz antibiyotik kullanımını önlemek için politikalar geliştirmeye çalışmaktadır. Bu konuda bizlere de düşen görevler bulunmaktadır. Öncelikle bilmeliyiz ki ateşli her hastalıkta, her ağrılı hastalıklarda antibiyotik kullanılması gerekmez.

Ayrıca antibiyotikler ateş düşürücü ve ağrı kesici değildir. Antibiyotikler ancak gerekli olduğunda, doktor bilgisi ve izni dahilinde kullanılması gereken ilaçlardır. Eğer bu bilinci yayabilirsek ve doktorumuza antibiyotik yaz bu hastalık ancak böyle düzelir diye ısrar etmezsek biz de akılcı antibiyotik kullanımına katkıda bulunmuş oluruz. Böylelikle hem ülke ekonomisine katkı sağlar hem de dirençli mikroorganizma gelişmesine engel olmuş oluruz. Unutmayalım ki daha sağlıklı ve müreffeh bir dünya sadece bizlerin elindedir” dedi. 

HABER : GÜLENAY AKTAN

KAYNAK : VİTRİN HABER

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ