13.06.2024 - Sinop'tan Habere Hoş geldiniz

CHP’den “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü” açıklaması

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü”

CHP’den “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü” açıklaması
REKLAM ALANI

CHP Sinop Merkez İlçe Başkanlığı tarafından 10 Aralık “Dünya İnsan Hakları Günü” nedeniyle Uğur Mumcu Meydanında basın açıklaması düzenlendi.

Basın açıklamasına Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, Belediye Başkan Yardımcıları Hüseyin Minoğlu ve A. Hakan Sönmez, CHP Sinop İl Başkanı Av. İnan Savaş Yüksel, CHP Sinop Merkez İlçe Başkanı Mustafa Tolga Kara, CHP Kadın Kolları Başkanı Necla Topal, CHP Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Serpil Bayraktar, CHP yönetim kurulu üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilişinin 72’inci yılı olduğunu belirten CHP Sinop Merkez İlçe Başkanı Mustafa Tolga Kara; “Beyannamenin kabulünün yıldönümünde ülkemizde temel hak ve özgürlüklerin güvence altında olduğunu söyleyebilmekten, COVİD-19 salgınında sağlıklı yaşam hakkımızı kullanabilmekten ne yazık ki çok uzağız” dedi.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine eleştiride bulunan Kara, Ülkenin hak ve özgürlükler karnesinin, eşit-özgür ve adil bir dünya için mücadele eden bizler ve hak savunucuları açısından, hak etmediğimiz bir utanç tablosu olduğunu söyledi.

Türkiye’nin, “Özgür Olmayan Ülkeler” kategorisinde yer alarak, son 10 yılda dünya genelinde özgürlüklerin en çok gerilediği ikinci ülke konumuna düşürüldüğünü belirten Kara sözlerini şöyle sürdürdü; “Hukukun üstünlüğü endeksinde Türkiye 2020 yılında 128 ülke içinde 107. sıraya gerilemiş, Türkiye; Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuruda, 9 bin 250 başvuruyla ikinci sırada yer almıştır. Barış Bildirisine imza atan akademisyenlerin, düşünce ve ifade özgürlüğüne ilişkin haklarının ihlal edildiğine ilişkin Anayasa Mahkemesi’nin Temmuz 2019’daki kararına rağmen OHAL Komisyonu tarafından hala görevlerine iade edilmemişlerdir. KHK ile ihraç edilen, haklarında soruşturma sonrasında takipsizlik ya da beraat kararı verilen vatandaşlar, yargı önünde aklanmış olmalarına rağmen, yargı kararları hiçe sayılarak görevlerine iade edilmemiş, çoklu hak ihlalleriyle baş başa bırakılmıştır”.

Kara; “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açıklanan ve 37. Olağan Kurultay delegelerinin tamamı tarafından imzalanan “2. Yüzyıla Çağrı” beyannamemizde de yer aldığı üzere; İktidarımız döneminde; Güçlendirilmiş Demokratik Parlamenter Sisteme geçilecektir. Düşünceyi ifade, örgütlenme ve basın özgürlüğü koşulsuz güvence altına alınacaktır.

Meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşları üzerindeki her türlü baskıya son verilecektir. Medya özgürlüğü evrensel ölçülerde güvence altına alınacaktır. Türkiye’nin toplumsal barışı ve huzuru sağlanacaktır. Toplumsal barış ve huzurun sağlanması için; başta Kürt sorunu olmak üzere tüm toplumsal sorunlarımız demokrasi temelinde ve TBMM’nin öncülüğünde çözülecektir. Toplumsal barışın kalıcı hale getirilmesi için tüm terör örgütleri ve yeraltı suç örgütleri ile mücadele ödün vermeksizin sürdürülecektir. Türkiye’nin tam bağımsızlığı, demokrasisi ve üniter yapısı güçlendirilecektir. Kadın-erkek fırsat eşitliği sağlanacak, kadına yönelik şiddetin önlenmesi öncelikli bir devlet politikası haline getirilecektir” diye konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisinin sağlık hakkından yaşam hakkına, eğitim hakkından barınma hakkına temel hakların önündeki erişim engellerinin kaldırılmasının ve insan hakları ihlallerinin önlenmesinin güvencesi olduğunu belirten Kara; “Saray iktidarı unutmamalıdır ki; bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğar. Dokunulamaz, devredilemez, ertelenemez olan temel hak ve hürriyetleri hiç kimsenin, hiçbir rejimin, hiçbir iktidarın geri alma hakkı yoktur” dedi. GÜLENAY AKTAN
 KAYNAK: VİTRİNHABER

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ